על תנועה התפתחותית ואנטומיה חוויתית בגישת ®BMC

Body Mind Centering®

®BMC הינו תחום חינוכי וטיפולי החוקר את הגוף, התנועה ואת מערכות היחסים בין הגוף והתנועה לתודעה.

מפתחת השיטה בוני ביינברידג' כהן, החלה את דרכה המקצועית כמרפאה בעיסוק עם רקע נרחב במחול ותנועה. לאורך השנים הוכשרה בתחומים שונים של ניורולוגייה התפתחותית ותרפייה בתנועה (Neurodevelopmental Therapy, Neuromuscular Reeducation, Laban Movement Analasys, Bartenieff Fundamentals, dance therapy,cranial sacral therapy) ובמקביל העמיקה את הידע דרך מודלים שונים של תרגולי גוף-נפש כמו יוגה, אמנויות לחימה, מדיטציה ופיתוח קול.

בנוסף למורים ידועי השם איתם למדה נוהגת בוני ביינברידג' כהן לציין כי מוריה החשובים מכולם היו התינוקות, הילדים והמבוגרים בהם טיפלה במהלך השנים. בוני ביינברידג' זכתה ברגישות נדירה להבחין במתרחש ברבדים השונים של הגוף-נפש. רגישות זו, בשילוב עם יכולת הבחנה ותפיסה של התמונה השלמה שמאחורי יכולות התנועה של הגוף האנושי והתודעה, הם הליבה של עבודתה. יכולות אינטואטיביות מולדות אלו היו הבסיס לעבודת מחקר רבת שנים שהביאו ליצירת העקרונות של ®BMC.

הפילוסופיה שמאחורי שיטת ®BMC

"I see the body as being like sand. It is difficult to study the wind, but if you watch the way sand patterns form disappear and re emerge, then you can follow the patterns of the wind or, in this case, the mind". (BBC).

עקרונות השיטה מבוססים על ההבנה כי הגוף והתודעה קשורים זה בזה קשר בלתי נפרד. ניתן ליצור שינוי וריפוי בגוף-נפש דרך עבודה עם רקמות הגוף והתנועה אשר ישפיעו על התודעה, או להפך.

בבסיס הגישה אנו שואפים לעורר מודעות גופנית החל מהרמה המיקרוסקופית של תאי הגוף וע"י כך לעורר את תבונתו הפנימית של הגוף.

התחום עוסק בשני נושאים עיקריים:

תנועה התפתחותית:

תנועה היא הדרך הראשונית בה אנו לומדים על קיומנו ועל העולם ומהווה בסיס לכל תהליכי הלמידה וההתפתחות בכל הרבדים של הגוף-נפש.

תהליך ההתפתחות של תנועה בגוף האנושי, מרגע ההתעברות ועד היכולת ללכת ולנוע על האדמה מהווה את מסגרת החקירה המרכזית ב-®BMC. התפתחות התנועה בגוף האנושי מתרחשת בשלבים, ומקבילה להתפתחות האבולוציונית של עולם החי. מתוך התבוננות בעובר המתפתח ובתינוקות אנו מגלים רצף קבוע של התארגנות ותנועה של הגוף. שלבים אלו של התארגנות נקראים "תבניות תנועתיות התפתחותיות". התבניות התנועתיות הראשונות מתחילות בסביבה הנוזלית של הרחם, ומהוות את הבסיס לתנועה מאורגנת מחוץ לרחם.

דוגמא לתבנית תנועתית כזו היא תבנית "כוכב הים"- בטבע, מרכזו של כוכב הים מהווה את הליבה. שם ממוקם ה"מוח", משם הוא גם ניזון ומפריש. זוהי גם נקודת חיבור לכל זרועותיו הנעות במערכת יחסים זו לזו ובעלות תפקיד שווה באיסוף המזון ובתנועה. בקצה הזרועות של כוכב הים נמצאים סנסורים המעבירים תחושות ומשמשים כ"עיניים". אצל בני אדם נוכל לראות את ההקבלה לכך ברגישות של כפות הידיים והרגליים, ובאיברי החישה הנמצאים באזור הראש. בדומה לכוכב הים, העובר ברחם, מחובר לאם דרך חבל הטבור. בשלב זה כל התנועה מאורגנת מסביב לטבור- משם היא מאותחלת (initiated) וממשיכה אל כל הגפיים. דרך תבנית זו הגפיים מקבלות את היכולת לנוע כל אחת בפני עצמה אך גם להיות במערכת יחסים למרכז ולשאר הגפיים. בגוף הבוגר, תבנית תנועתית זו תבוא לידי ביטוי כאפשרות לתנועה בה כל הגוף פועל ונע יחדיו כיחידה אחת ולא כאוסף של חלקים נפרדים הנעים ללא קשר זה לזה. תבנית תנועתית זו של הפרדה, נפרדות וחיבור אל השלם תחזור בכל שלב התפתחותי ומהווה בסיס לכל גישות החינוך והטיפול.

אנטומייה חווייתית:

תחום מרכזי נוסף ב-®BMC הוא חקירה האנטומיה של כל מערכות הגוף:השלד והשרירים, איברים פנימיים, מערכת העצבים והמערכת האנדוקרינית, מערכת הנוזלים ורקמות החיבור – בצורה חווייתית.

מערכות הגוף משקפות אספקטים שונים בהווייתנו וע"י הפנמה חווייתית שלהם אנו לומדים לאזן וליצור מערכת יחסים דינאמית ביניהן.

דרך תהליך ההפנמה הגופנית אנו מגלים שלכל מערכת, רקמה ותא ישנם איפיונים ואיכויות תחושתיות ותודעתיות משותפות, להם אנו קוראים "התודעה" (the mind of) של המקום הספציפי שנחקר. בזמן החווייה הסומאטית של מערכת, רקמה או תא מסויים, בפני עצמם או כמערכת כוללת, אנו "שוהים בתודעה" של המקום הספציפי הנחקר.

(לדוגמא: מערכת השלד מאופיינת באיכות תנועתית של חוסר מאמץ, קלות ותבניתיות ברורה. השלד מספק את היסודות המבניים הבסיסיים של הגוף. ה"תודעה" של השלד היא של בהירות, ארגון ותמיכה. האיברים הפנימיים מעניקים לנו תחושת נפח ותלת מימדיות ומספקים תמיכה פנימית לשלד. ה"תודעה" שלהם מקושרת לעולם הרגש ולדרך בה אנו מעבדים ומעכלים חוויות).

כאשר אנו מעמיקים בחקירה אנו מגלים שלכל אחד מאיתנו ישנה דרך מועדפת לביטוי והתארגנות המושפעת מהעדפתנו להשתמש במערכת אחת על פני אחרות. העדפה זו היא מקור של חוזק, אך גם מקור לרגישות מסיבות של שימוש יתר. שימוש יתר במערכת אחת מהווה בסיס לפציעות, מחלות ו/או מתח ריגשי ופסיכולוגי. העבודה ב-®BMC מעודדת ויוצרת מודעות פנימית לכל מערכות הגוף וליחסים בינהן, וע"י כך מאפשרת יצירה של איזון, ופתיחה של דרכים חדשות לביטוי וחווייה של הגוף.

כיצד פועלת השיטה

ב-®BMC אנו חוזרים באופן מודע לחוות מחדש כמבוגרים את התבניות התנועתיות הראשוניות. השיטה נותנת לנו הזדמנות ל"השלים" שלבים שאולי חסרו לנו בהתפתחותנו כתינוקות, ל"הזכיר" למערכת העצבים נתיבים של תנועה שאולי נשכחו.

הדבר מאפשר לנו לארגן ולחזק את היסודות עליהם מושתת היכולת התנועתית, התפישתית, הפסיכולוגית והרוחנית שלנו כיום. (כל תבנית תנועתית מופעלת ע"י איזור אחר במוח. תרגול של התבניות התנועתיות מפתח גם את היכולות המנטאליות והפסיכולוגיות הנוספות שקשורות או מופעלות ע"י אותו אזור).

אנחנו מגלים שה"חינוך המחודש" שאנו מעניקים לגוף דרך עבודה עם התבניות התנועתיות הראשוניות מעניק לגוף ולתנועה לא רק חוזק פנימי, בהירות וחיוניות, אלא גם משפר את היכולות התפישתיות שלנו ומפנה משאבים ואנרגייה לביטוי ומחשבה יצירתית.

עקרונות מתוך ®BMC נלמדים ומיושמים כיום בעולם בתחומים מקצועיים רבים ושונים- הוראה של תנועה ומחול, יוגה, אמנויות לחימה, טיפול בתנועה, ריפוי בעיסוק, פיזיוטרפייה, פסיכולוגייה, כירופרקטיקה ומסאז'. העקרונות משמשים גם אנשים מתחומי התיאטרון המוסיקה והאמנות.

תהליך העבודה ב-®BMC :

המדיום העיקרי איתו אנו עובדים ב-®BMC הינו Embodiment, או בעברית: הפנמה או נוכחות גופנית. התהליך משלב למידה אינטלקטואלית של עקרונות אנטומיים, פיזיולוגיים, התפתחותיים ופסיכולוגיים מתוך הרפואה המערבית, עם התנסויות חווייתיות דרך דמיון מודרך, נשימה, תנועה, קול ומגע. בצורה כזו אנו עוברים תהליך בו ידע הופך לידיעה פנימית. כל מערכת בגוף מורכבת מרקמות חיות המורכבות מתאים. עם זמן ותירגול, אנו לומדים לחדד את המודעות ואת יכולת החישה שלנו כך שנוכל לאתחל תנועה מתוך מערכת, רקמה או תא מסויימים. תהליך זה מתרחש ע"י מירכוז התודעה אל מקום ספציפי בגוף, והבחנה רגישה בתחושות, מחשבות ורגשות, כמו גם בדרכי התנועה והביטוי הייחודיות, הנובעות בזמן השהייה של התודעה במקום זה.

בוני בייבנברידג' כוהן מתארת את התהליך כמעבר מדמיוןvisualization) ) לחישה (somatization) להפנמה גופנית. (embodiment).

בשלב הראשון אנו לומדים דרך ספרי לימוד והתבוננות בתמונות ומודלים אנטומיים, על מנת לקבל את האינפורמציה העובדתית לגבי המבנה והתפקוד הפיזיולוגי ואת הדימוי החזותי של המקום הנחקר. (הדמיה- Visualization). זהו שלב אינטלקטואלי הנועד לתת את היידע האובייקטיבי על המקום/ העקרון התנועתי הנחקר. לדוגמא- אחרי שהתבוננו בתמונה של הלב, אנו מדמיינים את הלב של עצמנו ועל ידי כך מעוררים מודעות באזור הלב.

בשלב הבא אנו מונחים דרך מגע (בעצמנו או על ידי אדם אחר), דרך דמיון מודרך, מוסיקה או תנועה מונחית למסע אל תוך הגוף. התודעה מופנית לתחושות, מחשבות, רגשות, תנועות, צלילים ודימויים העולים בנו בזמן החקירה של המקום/העקרון הנחקר. שלב זה מחבר בין היידע האובייקטיבי והדימוי החזותי ובין החווייה הסובייקטיבית האישית. (somatization -סומטיזציה, חישה פנימית). לדוגמא- אנו מקשיבים לתחושות שעולות מהפניית המודעות (דרך מגע או תנועה וכו') לאיזור הלב, או אנו מאתחלים תנועה מאיזור הלב ומודעים לתחושות ולהרגשות שעולות (למה שמנו לב? מה התחושות או ההרגשות שעלו? איך זה משפיע על איכות התנועה והתודעה?)

בשלב השלישי, הפנמה גופנית- embodiment, אנו משחררים לחלוטין כל נסיון לעקוב אחרי או לכוון באופן מודע את המתרחש. בשלב הזה התנועה וההתנהלות שלנו בעולם מאותחלת מתוך ידיעה פנימית שהופנמה ומעוגנת בתוך תאי הגוף עצמם.

שלושת השלבים- הדמיה, סומטיזציה והפנמה גופנית נמצאים במערכת יחסים דינאמית ומנחים זה את זה ואת ההתפתחות שלנו.

תהליך ההפנמה הגופנית הוא תהליך הנמשך לאורך חיינו.הפנמה גופנית מעצימה את היכולת שלנו לחיות בעולם מתוך מודעות עמוקה ואת היכולת להגיב באינטלגינציה ונינוחות מקסימלית למה שהחיים טומנים בחובם עבורנו.

בוני ביינברידג' כוהן כותבת:

Visualization: "התהליך בו המח מדמיין אספקטים שונים של חווייה גופנית וע"י כך נותן לגוף אינפורמציה על קיומו ונוכחותו. בתהליך זה ישנו מכוון/מדריך (המוח)".

Somatization: "התהליך בו מערכת החישה, במיוחד חוש התנועה והמגע נותנים לגוף אינפורמציה על קיומו ונוכחותו. זוהי חווייה קינסטטית ישירה בה תאי הגוף מיידעים את המח והמח מיידע את תאי הגוף בדיאלוג סימולטני. בתהליך זה ישנו "עד" הצופה בתהליך (מודעות פנימית)".

Embodiment: "מודעות התאים לעצמם. זוהי חווייה בלתי אמצעית בה אין תרגום, הכוונה או עדים. ישנה רק חוויית הידיעה, מאותחלת מהתאים עצמם. בזמן הגפנה, המח הוא האחרון לדעת. ישנה תחושה של ידיעה פנימית מוחלטת, הבנה שלווה. הבסיס של חווייה זו הוא אהבה".

®BMC ויוגה

כיצד תומך התחום במתרגלים ומורים ליוגה?

יוגה, כתחום החוקר את מערכות היחסים בין הגוף לתודעה הינו אחד התחומים הנפלאים ביותר ליישום של עקרונות מתוך ®BMC. בתרגול יוגה, עקרונות אנטומיים והתפתחותיים המופנמים חווייתית מביאים לתרגול עשיר, תלת מימדי, אורגני והוליסטי, המכבד את התהליכים והארגונים הפנימיים של הגוף, וע"י כך מאפשר לאסאנות לנבוע מתוכנו החוצה.

יוגה אסאנה הופכת לתהליך בו התנועה מתארגנת ונובעת מתוך ידיעה פנימית של ישורת הגוף ללא צורך בהכוונה חיצונית של מורה. כשאנחנו מבינים את הליבה של התנועה, מה מאפשר אותה באופן נוירולוגי, אילו מערכות תומכות בה, והפנמנו זאת באופן חווייתי, אנחנו יכולים להזמין את התודעה אל הידיעה ששמורה בזיכרון התאים.

התוצאה היא תנועה זורמת מאורגנת ואותנטית יותר! לדוגמא, אם נחזור לתבנית "כוכב הים": בתרגול יוגה, ישנה נטייה לאתחל את התנועות מהקצוות. מורים ליוגה לרוב יתקנו את מנח הגפיים מבלי להתייחס לחוסר התמיכה והקשר הבסיסי בין הגפיים למרכז. כשהזרוע שלנו אינה מחוברת למרכז באופן תחושתי, ואינה נמצאת במנח הנכון בתוך תנוחת יוגה, נוכל לתקן את המנח נקודתית במפרק הכתף. הזרוע עלולה להראות ולהחוות כאילו הודבקה אל מפרק הכתף, ותחסר אינטגרציה אל המרכז. אם נלמד לחוש קשר תחושתי, דרך זרימת האנרגייה לאורך העצמות, דרך תמיכת הריאות והלב ודרך השפעת תנועת הנשימה על החיבור בין המרכז לזרוע, הזרוע תוכל למצוא באופן אורגני את מיקומה הנכון בתוך התנוחה. תנוחות כמו טריקונאסאנה, ארדהצ'אנדראסאנה וכדומה מקבלות איכות תנועתית של אינטגרצייה ועוצמה. במקום לארגן את הגוף נקודתית ע"י מדדים חיצוניים אנחנו לומדים לעקוב אחרי הקשרים התחושתיים ולתמוך בישורת של התנוחה מבפנים.

בדרך זו התירגול הופך לחוויה של קשב עמוק המבוסס על יכולות וצרכים אישיים.

למידה של עקרונות ®BMC מתאימה למתרגלים חדשים כותיקים.

למורים ליוגה נותנת גישה זו כלים להתבוננות אבחון ותמיכה המבוססים על עקרונות אוניברסליים שאינם תלויים בהשתייכות לזרם יוגה זה או אחר.