איך לא לאבד את הראש

שלום לכולם,

אני מתבוננת בהשתאות באוריה, התינוקת שלי ובאופן בו היכולות התנועתיות שלה בוקעות ונובעות כאילו משום מקום. מתנועות רפלקסיביות עובריות שלימדו אותי על עולם המים נטול כח הכבידה ממנו היא באה, לאט לאט, או בעצם מהר מהר, התנועתיות שלה הופכת למשהו מאורגן מכוון ונשלט. ככל שהחושים שלה מתחדדים והמוכנות שלה להיות במערכת יחסים עם הסביבה עולה,  גם התנועתיות שלה מתארגנת לתמוך בכך. מרתק במיוחד לראות את התפתחות היכולת להרים ולשאת את הראש- משימה מאתגרת שדורשת שיתוף פעולה והבשלה של מערכות שונות- השלד והשרירים, החושים, המערכת הוסטיבולארית ואפילו מערכת העיכול.

היכולת לשאת את הראש בנינוחות וללא מתח מיותר היא סוגייה מאתגרת בכל גיל, הן בזמן תרגול יוגה והן בחיי היום-יום. המנח הנכון של הראש על הצוואר משמעותי לזרימה חופשית של אנרגיה, נוזלים ואינפורמציה עצבית לאורך קו האמצע של הגוף. מתח כתוצאה ממנח לקוי של הראש על הצוואר ישפיע על הדרך בה אנו נעים וחווים את העולם.                                                                                                                                                                                                       ליקוי יציבה המשותף לחלק גדול מהאוכלוסיה הוא "מנח ראש קדמי" בו הראש נמצא קדימה לקו האמצע ולמרכז הכובד של הגוף. יש קשר ישיר בין ליקוי יציבה זה לשעות הרבות בהן אנו מבלים אל מול מסכי המחשב והטלביזיה, לשעות רבות של נהיגה ולמנטאליות בה העתיד והשגת מטרות הם בראש סדר העדיפויות. למנח זה של הראש יש השפעות מרחיקות לכת על היציבה, התנועה והתפקוד של כל הגוף. בשיעורי יוגה, הנחייה נפוצה המנסה לתקן ליקוי זה היא "להאריך את הצוואר" או להביא את הסנטר אל עצם החזה. הרעיון מאחורי הנחיות אלו נכון אך לרוב התוצאה בשטח היא דחיפה של הסנטר אל החזה ודחיסה של חוליות הצוואר, או הארכת החלק האחורי של הצוואר תוך שימוש בכח רב מדי של השרירים. כיצד נוכל להחזיר לגוף את היכולת האורגנית לחוש את המנח הטבעי של הראש על הצוואר?

"איך לא לאבד את הראש"

סדנא בהפנמה גופנית כבסיס ליוגה תרפיה

על פי גישת® BMC

שילוב עקרונות התפתחותיים ואנטומיים בטיפול במנח ראש קדמי (forward head posture)

הסדנא תשלב למידה תיאורטית וחקירה חוויתית דרך תרגול אסאנות, דמיון מודרך, תנועה, נשימה ומגע.

מיועדת למתרגלים ומורים ליוגה, למטפלים מתחומים אחרים הבקיאים בשפת היוגה ולמעוניינים בהכרות עם הגישה. בסיום הסדנא יוקדש זמן לשאלות והבהרות בנוגע לקורס "הפנמה גופנית כבסיס ליוגה תרפיה" שעומד להיפתח בינואר 2011.

יום שבת 27/11/10 בין השעות 17:00-20:00 בסטודיו צ'אנדרה בתל אביב

מחיר הסדנה למנויי הסטודיו ולחברי ארגון מורי היוגה 120 ₪ / 150 ₪ לאורחים. הרשמה ותשלום מראש. לפרטים והרשמה: סטודיו צ'אנדרה 03-5464045

לנרשמים לקורס "הפנמה גופנית כבסיס ליוגה תרפיה" ינוכה מחיר הסדנא מדמי הלימוד.