הרהורים על חופש, גאגא והפנמה גופנית

שלום לכולם,

השבוע פירגנתי לעצמי שעת חסד והשתתפתי באירוע התרמה למען נפגעי אסון הטבע ביפן שארגן אוהד נהרין בנמל תל אביב- שיעור גאגא לקהל של כמה מאות משתתפים. נטמעתי בקהל גדול ומגוון-מימיני רקדה ילדה בת ארבע ומאחורי זוג כסוף שיער, לרבים מהמשתתפים היה זה המפגש הראשון עם גאגא. אוהד נהרין הוא קוסם. מעבר לכריזמה הכובשת וליכולת התנועתית המדהימה, הוא יצר שפה שמצליחה להעיר מבפנים את הגוף, כל גוף, ולגרום לו לנוע בדרכים חדשות ומפתיעות. והיכולת הזו, היא בעיני המהות של חופש. האפשרות לבחור, הידיעה הפנימית כי יש יותר מדרך אחת להיות ולנוע בעולם. והחווייה הזו עבורי, מתחילה בגוף. בין אם זה גאגא, יוגה, או כל אימון אחר שמאפשר לנו "לתת שם לכל ריס וציפורן" – יותר חלקים בתוכנו הופכים להיות נגישים תחושתית ונענים לנו כשאנו קוראים בשמם. כפועל יוצא נפתחות בפנינו אפשרויות של בחירה  כיצד להיות ולהתנהל בכל סיטואציה במקום להיות מנוהלים על ידה. התהליך הזה קיים בבסיסו של כל ריפוי. קשיים ואתגרים, בגוף ובנפש, יבואו לביטוי כצמצום של אפשרויות, כהגבלה של תנועה. מסיבות שונות אנו הופכים לעבדים של דפוס שחוזר על עצמו ומתיש חלקים שונים בתוכנו. ריפוי מתחיל בשלב הראשון דרך ההבחנה והזיהוי של מה שמגביל, ללא שיפוטיות וביקורת. בשלב הבא יכול להתחיל חיפוש של  נתיבים חדשים. כשאלו נפתחים, מתעצמת ומתרחשת כמעט מעצמה היכולת לוותר על מה שאינו משרת אותנו יותר ולבחור, מתוך חופש, דרכים חדשות להיות.

מעוניינים בטעימה מהחופש הזה? בואו לאחת מסדנאות ההפנמה הגופנית שיתקיימו בחודשים הקרובים:

29/5/11: מרחב לנשימה- חקירה חווייתית של האנטומייה של הנשימה, סטודיו צ'אנדרה, תל אביב. לפרטים

23/6/11: לעמוד על הרגליים- על יציבות נינוחות וחיבור. סדנא משותפת עם ציפי נגב וד"ר גיל זולברג. לפרטים

6,13,20,27/7/11: סדרה של ארבעה מפגשים שיחקרו את התפתחות התנועה בגוף מרגע ההתהוות ברחם לאורך שנת החיים הראשונה- כבסיס להתפתחות היכולות הגופניות, הרגשיות והקוגנטיביות. פרטים נוספים- שעות ועלויות יפורסמו בהמשך.

בסוף אוקטובר 2011 ייפתח המחזור השני של הקורס הפנמה גופנית כבסיס ליוגה תרפיה. הקורס יתקיים בימי שני במרכז ההכשרות ליוגה תרפייה ברמת השרון. עקב הביקוש, מבנה הקורס מתרחב ויתחלק לשני חלקים- חלק א' ובו 20 מפגשים של יסודות בהפנמה גופנית וחלק ב' ובו כ10 מפגשים לבוגרי חלק א' שיתמקד ביישומים תרפוייטיים. פרטים מדוייקים כולל שעות ועלויות יפורסמו בקרוב. ההרשמה נפתחת עכשיו!

מתוך דברים שכתבו משתתפות בסיכומי חצי קורס של המחזור הנוכחי:

"אני מוצאת את עצמי עם איכויות תנועה ומודעות גופנית שונים מבעבר המיכל גדל והוא מכיל יותר אוויר ואור, את הדחיסות והמעצורים תופסים אנרגיה ומרץ לעשייה, קלילות וחופש וכל זאת באמצע הקורס"…..

"אני מרגישה שבכל אחד מהשיעורים גיליתי על עצמי ועל סביבתי משהו חדש, שקיבלתי עוד כלי שאני יכולה להעזר בו, בשיעורים, ביחסים, בטיפול ולעצמי וזה אינו דבר מובן מאליו".

"אני חשה כאילו איברי הגוף שלי מתעוררים לחיים האמיתיים שנועדו להם, להבדיל מהאופן בו חויתי את גופי לפני כן- חויית ההתקיימות המינימלית הדרושה לתפקוד תקין פחות או יותר שמרגישה כעת חיוורת במידה לא קטנה לעומת חוויית החיות, החיוניות, הרגישות, העצמה והעומק של קיום גופי על כל רבדיו, ומצטברת בהדרגה ומשפיעה על החיבור והאופן בו אני חווה את העולם".

"מבחינה מקצועית, אני חוגגת כרגע עם כל התלמידים שלי. מעבר לחגיגה… המטרה שלי כיום היא להפגיש אנשים עם גופם למעשה אהבה, ומה שאנו לומדים עוזר לי ומחזק אותי בכך שזו אחלה מטרה".

מאחלת לכולנו אביב של התחדשות וחופש אמיתי ומתמשך.

באהבה,
מיכל.