"הנני"- סדנאת סופשבוע עם מיכל ירקוני

שלום לכולם,

חודשים רבים שלא כתבתי. עם בוא החורף, התכנסתי אל עצמי לתהליך עמוק וראשוני של יצירה והתהוות. בתוכי נבטה עוברית, ואני, כאדמת חורף כבדה ורטובה, היודעת את הסודות שבתוכה, נאספתי לדממה של התכוונות רווית פוטנציאל.

כמויות עצומות של אנרגיה נדרשות ליצירה של יש מאין, למרות ש"אין" אינו תיאור מדויק לטעמי. בבסיס של כל יצירה, יהא זה שיר או אדם, ישנו תדר עוצמתי של פוטנציאל המבקש לבוא לידי ביטוי.

כבר שנים שאני עוסקת בדרכים שונות באופן בו מודעות משפיעה על חוויית החיים. בימים אלו אני סקרנית לחקור כיצד העובר, שמתחיל את חייו כצבר של תאים, מתחיל להיות מודע לקיומו וכיצד מודעות זו הולכת ומתגבשת לאורך החיים לתחושת "עצמי" נוכחת ובהירה.

מסורות שונות מתייחסות לרגע בו הנשמה נכנסת לגוף (וחלקן אף רואות בכך תהליך המתחיל לפני כניסתה לגוף) כרגע התהוות האדם. חז"ל ציינו את היום ה40 להתעברות כיום בו נכנסת הנשמה לגוף והעובר הופך לאדם. באופן מעניין, מדע האמבריולוגיה החוקר את שלבי ההתפתחות העוברית מציין את היום ה40 כשלב בו מתחילים גלים של פעילות חשמלית במוח.

את האינפורמציה הראשונית על קיומו מקבל העובר דרך תחושות של מגע ותנועה. חישת המגע והתנועה מתרחשת דרך כל תא ותא בגוף. העור הוא האיבר המרכזי דרכו אנו חשים מגע. תנועה נחווית דרך אברוני חישה- פרופריאוספטורים ("פרופריאו": של עצמי), הנמצאים במפרקים, ברצועות, בשרירים וברצועות, בשיתוף פעולה עם המערכת הוסטיבולארית באוזן הפנימית. חישת המגע והתנועה מתפתחות סימולטנית כבר בשלבים הראשונים של התפתחות העובר ברחם. חוש המגע מתפתח בשבוע השישי לחיי העובר, כשגודלו כס"מ; מגע מעל השפה העליונה של העובר בשלב זה יגרום לתנועה חזקה של כיפוף לאחור של הצוואר והגוף. כשתינוק נע בתוך הרחם, העור שלו מגורה על ידי נוזל מי השפיר, על ידי קירות הרחם ועל ידי תנועת האיברים הפנימיים של האם סביב לרחם. הוא קולט תחושות של לחץ, מקצב ורטט דרך העור, המספקים לו אינפורמציה על קיומו ביחס לסביבה. כך מתחיל הקשר בין תנועה ומגע. המרכז העצבי הוסטיבולארי (המרכז המאפשר לנו להרגיש את תנועת הגוף ביחס לכוח הכובד ואת תנועת חלקי הגוף ביחס זה לזה) מופיע בעובר כ 9 שבועות לאחר ההפריה, מתחיל לתפקד בשבוע 10-11 לאחר ההפריה ומתפקד באופן מלא יחד עם חוש המגע בהעברת מידע חושי החל מהחודש החמישי לחיי העובר. חוויית התנועה והמגע שתינוק חש ברחם היא הבסיס ליכולת שלו לעבד תחושות של מגע ותנועה לאחר היציאה מהרחם; זהו גם הבסיס ליכולת שלו להבדיל מה מתרחש בתוכו ומה מתרחש מחוץ לגבולות העור שלו. מכאן נובעת הבנתו הבסיסית לגבי "זה אני", "זה לא אני". או במילים אחרות, את ההנחה הרווחת כי "אני חושב משמע אני קיים" ניתן להחליף בהנחה "אני בתנועה משמע אני קיים".

תהליך התהוות העצמי הינו תהליך גוף-נפש מורכב הנמשך לאורך כל החיים. מעורבות בו כל מערכות הגוף ותנועת הגוף לוקחת בו תפקיד משמעותי. חלק מרכזי ממנו מתרחש בשבע שנות החיים הראשונות בהן מתהווה תפיסת הגוף ונוצרים הקשרים הבסיסיים בין הנוירונים במערכת העצבים, אך היא מושפעת מגורמים רבים נוספים במהלך החיים כמו הסביבה הפיזית והרגשית, מערכות יחסים, טראומה ועוד.

תחושת עצמי ברורה הכרחית לצורך היפרדות והיקשרות בריאה ולפיתוח עצמאות גופנית ורגשית. תחושה גופנית ברורה של "היכן אני מתחיל והיכן אני נגמר" מאפשרת לחוש ולשמור על גבולות ברורים הן לצורך הגנה והן לצורך תקשורת וקיום מערכות יחסים.

כשאנו ניגשים לחקור את חווית העצמי דרך הגוף עולות שאלות כמו- מה בגוף נותן תחושה של קיימות, של נוכחות? האם העצמי נוכח בעצמות? בשרירים? בנשימה? מה הקשר בין מערכת היחסים של הגוף עם כוח הכובד לתחושת הנוכחות הזו? כיצד גבולות פיזיים או מנטאליים תורמים להתהוות של חוויית העצמי- איזו תחושה נוצרת בגוף כשאני דוחפת כנגד התנגדות? והאם חוויה ברורה של גבולות הגוף שלי מאפשרת חופש להתנסות, להעיז, "לצאת מגדרי" מבלי לפחד? האם איכות התנועה והנינוחות הגופנית משתנה כשאני מודעת לעצמי? כיצד חוויה גופנית בהירה של עצמי תורמת לביטחון העצמי ולתחושת המסוגלות שלי? או ליכולת שלי לקחת החלטות המשקפות את האמת הפנימית שלי בנאמנות? והאם לתחושת עצמי ברורה יש השפעה על היכולת שלי להיות באינטימיות מבלי ל"אבד את עצמי"?

בשאלות אלו ואחרות תתמקד סדנת העומק השנתית שלי בבית אורן- 2-4/5/2013. רגע לפני שאצא לחופשת לידה ארוכה, מזמינה אתכם לסופשבוע של חקירה עמוקה ומזינה המשלבת יוגה, תנועה, מדיטציה ומגע. הסדנה מיועדת לעוסקים בתחומי גוף נפש עם ניסיון בתרגול יוגה. מחיר מיוחד לנרשמים בהרשמה המוקדמת עד ה2/4. מספר המקומות מוגבל, אנא מהרו להרשם.

ועד שניפגש, היו בטוב ושמרו על עצמכם.

באהבה,

מיכל.

(בהזדמנות זו רוצה לפרגן ולתת קרדיט לחנן דיאמנט, המעצב הגרפי המוכשר האחראי לעיצוב הפליירים והאתר שלי. תודה חנן!!)