תמונות נוף גופנפש- קיץ 2014 וסדנאות מבוא לקורס השנתי

 

אזעקה- הפנמה גופנית של מנגנון החירום של הגוף

האזעקה הראשונה של המלחמה הנוכחית תפסה אותי בתחילתו של מפגש יוגה תרפיה, בשלב ההרפיה הראשונית. זה לקח שבריר שנייה לגוף לעבור ממצב של שקט ונינוחות לדריכות מלאה: הגוף פעל מעצמו- ריצה מהירה למציאת מחסה, לב דוהר בפראות, נשימה שטחית ומהירה, עיניים פתוחות לרווחה. הצליל של אזעקות הוא גאוני באופן בו הוא מפעיל את מערכת העצבים הסימפתטית. הוא גורם לי ולכל בן אנוש להפוך תוך שניות לחיה שחשה איום ממשי על חייה. לברוח למקום מסתור, להילחם באומץ ולהגן על גוריה. ובמקרים ששתי האופציות האלו לא זמינות ועוצמת האיום חזקה מלהכיל- פשוט לקפוא במקום.

סלפי מ"המרחב המוגן" על רצפת המטבח בזמן אזעקה

סלפי מ"המרחב המוגן" על רצפת המטבח בזמן אזעקה

 

טראומה- הפנמה גופנית של "קפיאה" במערכת העצבים

בגיל 20 איבדתי אהוב בלבנון. למרות השנים שעברו, הגוף שלי ממשיך להגיב היום להודעות על חיילים שנהרגים כאילו אני עדיין שם, מקבלת את ההודעה על מותו ומתמוטטת על רצפת הרחוב. ולמרות שהראש יודע להפריד בין אז לעכשיו, הגוף חווה שוב ושוב את תחושות ההלם- הרעד, הקושי לנשום, הקושי להניע את הגפיים. קפיאה. כולנו, כל מי שחי על פיסת האדמה הזו סובל דרגה זו או אחרת של הלם קרב. כמה ריפוי וסליחה נדרשים כאן. האם הסבב הנוכחי יצליח לחדור את מעטה הקרח של הטראומות האישיות והלאומיות שלנו וליצור תנועה חדשה לקראת משהו אחר?

גבולות- הפנמה גופנית של ממברנות הגוף

לכמה אינפורמציה לאפשר להיכנס? כמה ואת מה לחסום? איך לשמור על עצמי מההצפה של מילים ותמונות קשות מנשוא ועדיין לאפשר ללב להישאר פתוח? אחרי שבועיים של מלחמה, המילה "צפידות" מקבלת משמעות חדשה.

פחד- הפנמה גופנית של המערכת האנטרית- (מערכת העצבים הראשונית והקדומה הנמצאת במערכת העיכול) באחד מאירועי נפילות הפצמ"רים בשטחי הכינוס של הצבא התקשינו להשיג בטלפון את אחי החייל. התחושה הגופנית שליוותה את דקות ההמתנה הייתה חזקה מאד והתמקדה בגרון בבטן ובמעי. כאילו יד קפואה אספה את המעי שלי, ואיתו את הוושט לתוך אגרוף קפוץ. בחילה חזקה. זה השתחרר בבכי בלתי נשלט עם הטלפון שבישר כי הכול בסדר. תוך כדי ההתרווחות בתחושת ההקלה, גאה העצב על הפור שנפל על משפחה אחרת.

צער- הפנמה גופנית של הלב בנסיעה מסדנה בירושלים האזנתי לתוכניתו המופלאה של בני בשן בגלי צה"ל. בתוכנית מתקשרים מאזינים ומזמזמים שיר אותו הם בחרו, יחד עם בני. התקשר בחור צעיר ממילואים בצו 8 בגבול עזה וסיפר בקול חנוק כי הוא מבקש לזמזם את השיר "אבשלום" של אריק איינשטיין בשביל בנו התינוק- אבשלום, בן השלושה חודשים. הבחור ואיתו בני, זמזמו את השיר בקול רועד מבכי. הבכי שיצא ממני עלה כמו גל עצום ישר מתוך הלב.

אננדהמאיה קושה- הפנמה גופנית של עונג ומסתורין בתוך כל זה, זהו אחד הקייצים המאושרים בחיי. הו, צמדי הניגודים. הילדות שלי, בנות ארבע ושנה. לשמחתי, טרם נצרבו בפחד. האמון, הטוהר, הסקרנות והשמחה שלהן כובשת. היא מאפשרת לי בתוך האפלה הסמיכה של התקופה הזו להיות מחוברת לעורק פועם של עונג קיומי מתוק שבו הגוף פשוט מתרונן. המלחמה כמו העצימה וצבעה בנצנצים את כל הרגעים הכי בנאליים של היום יום והפכה אותם למופלאים ובלתי נשכחים. אני חושבת על העובדה שהאפשרות לשמוח כך על היום יום נקנתה בחיים של אנשים רבים כל כך וחווה בו זמנית רגשות אשם ועונג, כאב עמוק ועונג, פחד משתק ועונג, ייאוש ועונג.

IMG-20140719-WA0002

כשלול תרנגולות נשמע כמו שדה קרב- הפנמה גופנית של רגישות יתר של החושים

לפני שבועיים עברנו לצפון. בעיצומה של המלחמה, דרוכים ומותשי עצבים מימים של מתח בבית ללא מרחב מוגן עם שתי קטנטנות, נחתנו בביתנו החדש ביער האלונים של קיבוץ הסוללים. ובמרחק לא גדול מהבית- לול תרנגולות. אני משערת שבימים כתיקונם הדרמה שהתפתחה ביני לבין התרנגולות אולי לא הייתה מתרחשת. אך החושים שלי, ובמיוחד האוזניים, היו כל כך מגורים ורגישים, שקרקור התרנגולות נשמע לי כמו שדה קרב. זה הציף בתוכי שדה קרב אישי וחשף מראות לא קלים של אכזריות, זעם, אלימות, תסכול ותוקפנות. הפתעתי אפילו את עצמי בעוצמות השנאה שעלו בי. איחלתי לתרנגולות דברים איומים ונוראיים. בכיתי מתסכול. לא הצלחתי לשמוע שום צליל מלבד קרקור תרנגולות. ואז באה משאית ולקחה את כולן. והשנאה שלי נמסה אל תוך השקט ובמקומה הגיעה חמלה. לתרנגולות, לעצמי, למורכבות הבלתי נתפסת של החיים שלנו כאן. והבנה עמוקה שאם באמת חשקה נפשי בשלום, אין ברירה אלא להתחיל לעשות אותו מבפנים.

אז יאללה, לעבודה.

סדנאות מבוא לקראת הקורס השנתי "הפנמה גופנית כבסיס ליוגה תרפיה"

בשבועות הקרובים אעביר שלוש סדנאות שיתמקדו בעקרונות ליבה ביוגה תרפיה. הסדנאות פתוחות לכולם ובמיוחד לאלו מכם שמתעניינים בקורס השנתי ורוצים לטעום את דרך ההוראה והגישה אותה אני מביאה.

סדנה ראשונה: יום שבת 23/8/14 צ'אנדרה יוגה תל אביב, עקרונות ליבה ביוגה תרפיה: התארגנות דינאמית (אליינמנט). לפרטים

סדנה שנייה: יום שבת, 6/9/14 סטודיו תנע קיבוץ עין שמר, עקרונות ליבה ביוגה תרפיה: תמיכה קודמת לתנועה. לפרטים

סדנה שלישית: יום שבת 20/9/14סטודיו מיוגה, כפר סבא, עקרונות ליבה ביוגה תרפיה: ראיית השלם. לפרטים

 

מוקטן

 

 

 

ועד שניפגש, היו בטוב,

באהבה

מיכל.