בראשון הקרוב בירושלים: אנטומיה חויתית ויוגה- הכליות ושלפוחית השתן

שלום לכולם,

הכליות ושלפוחית השתן הנן מערכת של טיהור ואיזון  הגוף.

כליות שלפוחית

יש להן קונוטציות רגשיות ותודעתיות עוד משחר הימים. בתנ"ך מוזכרות הכליות במקומות שונים בהקשרים של מושב המצפון וגם מקום המחשבה.  "אף לילות יסרוני כליותי".  "שתי כליות יש בו באדם: אחת יועצתו לטובה ואחת יועצתו לרעה". הקב"ה "בוחן כליות ולב" כדי לוודא מה הן יועצות לנו. לפי התנ"ך גם רגש ובעיקר שמחה מקומן בכליות: "ישמח ליבי גם אני ותעלוזנה כליותיי, בדבר שפתייך מישרים".

כמערכת של טיהור הן מקושרות לקרייה יוגה– אימון המיועד לניקוי וטיהור הגוף על מנת שפראנה תוכל לזרום בחופשיות.  ההקשר למצפון/מוסר כליות הוא כשצריך "לנקות משהו מהמערכת".

ברפואה הסינית, הכליות נחשבות לאגמי היקוות/מאגר של אנרגיה, צ'י. כשהן בשימוש יתר הגוף חווה עייפות ותשישות. מנקודת מבט זו הכליות מבטאות את רמת החיוניות שלנו. הכליות הן אגני ההיקוות והשלפוחית היא אגן המאגר. בלוטות האדרנל "מודדות" כמה אנרגיה/צ'י ניתנת, יוצאת החוצה. המערכת זקוקה לאיזון בין הוצאה לקבלה של אנרגיה. הכליות והשלפוחית נחלשות במצב של פעילות יתר. תשישות תבוא לידי ביטוי בצורך להשתמש בממריצים חיצוניים (כמו קפה) כדי להמשיך להיות בפעילות. פעילות מתוך תשישות מכניסה את הגוף למעגל של מתח- יבוא לידי ביטוי בהפרשת הורמונים המופרשים כאשר  הגוף נדרש להתמודד עם מצבי מצוקה. (אדרנלין, קורטיזול).  במצבים של תשישות ומתח כרוני גם המערכת החיסונית נחלשת והגוף פגיע יותר, הן למחלות והן לפציעות- מנגנון של הגוף המכריח אותנו לעצור ולנוח.

מבחינה יציבתית תנועתית, תשישות של הכליות ובלוטות האדרנל יכולה לבוא לידי ביטוי ב"התמוטטות" הכליות לפנים, כך שהמשקל שלהן גורם לעומס על הגב התחתון (הלומברי) והגדלת הלורדוזה. באופן דומה, לורדוזה מוגברת או יציבה השמה עומס על איזור הכליות עלולה להביא לתשישות של הכליות והאדרנל.

יוגה ומערכת השתן: יוגה תומכת באיזון מערכת העצבים והמערכת האנדוקרינית ועל ידי כך תומכת בדפוסים מאוזנים של פעולה ומנוחה החיוניים לתפקוד תקין של הכליות ובלוטות האדרנל. תנוחות היוגה והנשימה המודעת מניעות את הכליות ושלפוחית השתן דבר התורם לחיוניותן. מאידך, חיוניות הכליות ושלפוחית השתן תומכת ביציבה ובתנועה של הגוף. תרגול מולה באנדהא ואודיאנה באנדהא על ידי הפעלה נכונה של רצפת האגן והסרעפת תומכות אף הן בחיוניות הכליות והשלפוחית.

רוצים לחוות ולחקור עוד? אל תתאפקו!! בואו לסדנה בראשון הקרוב. 

הסדנה תשלב לימוד תיאורטי, תרגול תנוחות יוגה ונשימה, תנועה חופשית ומגע. הסדנה מתאימה למתרגלי יוגה בכל הרמות, למורים ליוגה ולמטפלים מתחומי גוף נפש.

יום ראשון, 29/3/15, 10:30-14:30 סטודיו נווה שאנן ליוגה, רחוב הורקניה 17 ירושלים. ההרשמה מראש בטלפון: 077-4243494 או במייל office@vijnanayoga.com

ועד שניפגש, היו בטוב.

באהבה,

מיכל.