צריך לעכל את זה. בראשון הבא בירושלים- סדנת אנטומיה חויתית על מערכת העיכול

שלום לכולם,

השבוע חגגתי יומולדת 39. יום הולדת זה מן זמן שמביא איתו הרהורים נוסטלגיים, ספירות מלאי ועדכון של  החלומות לעתיד.

ספירת מלאי (חלקית) שנוגעת גם בהרהורים נוסטלגיים וגם בחלומות העתיד:

7 שנים באמריקה

7 שנים בארץ

שתיים וחצי ילדות בחמש שנים (לידה צפויה במאי)

אוטוטו משכנתא- (סוף סוף מקום משלי להעמיק בו שורשים)

5 מחזורים של קורס יוגה תרפיה

מאות  סדנאות של יוגה אנטומיה ותנועה

אלפי שעות יוגה

צריכה לעכל את זה

את ילדתי הגדולה אני מלמדת מגיל צעיר על הגוף שלה, לא רק זה שנראה וניתן למגע אלא גם על הבפנוכו הנסתר. "קישקע" היא מילה שנכנסה לרפרטואר המילים שלה בגיל מאד צעיר. לפני כמה חודשים היא חזרה מביקור אצל רופא ילדים וסיפרה לי שראתה אצל הרופא פוסטר שראו בו "את הצינור הזה שנראה כמו תולעת ארוכה מקופלת שיש לנו בבטן, נו, הקישקע, אבל בתוך הראש". גאונה קטנה של אמא. כנראה צריך להיות בת ארבע כדי לראות בכזו בהירות עד כמה המוח והמעי שלנו דומים זה לזה.

 

מוח מעי

מעי מוח

בבטן שלנו חבוי מוח נוסף, תרתי משמע. בתוך מערכת העיכול ישנה רשת סבוכה של תאי עצב, בכמות העולה על כמות העצבים הנמצאים בחוט השדרה. זוהי מערכת העצבים הפרימיטיבית של הגוף שמחוברת אל המוח דרך העצב הנודד, עצב הואגוס.

זו המערכת שבעבר, כשחיינו עם ובתוך הטבע, העבירה למוח את המסר הראשון על סכנה מתקרבת בדמות חיה גדולה או מפולת שלגים; (האיברים הפנימיים והחללים של הבטן מלאים בנוזלים המסוגלים להרגיש ולהעביר תדרים של קול ותנועה. הבטן שלנו מסוגלת להרגיש סכנה הרבה לפני שהמוח מבין את המתרחש).

זו המערכת שמפרישה ניורוטרנסמיטורים כמו סרוטונין ודופאמין בכמות גדולה מזו המופרשת במוח.

זהו מושב האינטואיציה. זה החלק בנו שיודע. שיודע למשל שכבר מזמן היה צריך לסיים את מערכת היחסים הזו שאינה מיטיבה ואינה תומכת יותר. שיודע שהגיע הזמן לשנות כיוון ולהחליף מקצוע. או שיודע לזהות האם הבית הזה שמוצע למכירה הוא אכן המקום שבו ארגיש בבית.

השפה של מערכת העיכול איננה שפה של מילים. היא מתקשרת בתחושות- חלקן ברורות מאד כמו כאב בטן, עצירות, קרקושים, בחילה או שלשול, חלקן מעודנות יותר- סוגים שונים של "פרפרים" שמנפנפים בכנפיהם בעוצמות שונות בתוך הבטן שלנו, "גלים" בגבהים שונים, קור או חום. ככל שיכולת החישה והקשב לשפת הבטן מתחדדת ומתעדנת יש ביכולתנו להבין ולפרש כראוי את המסרים.

פתולוגיות נפשיות וגופניות רבות באות לידי ביטוי בין השאר בהפרעות הקשורות במערכת העיכול (דיכאון, חרדה, מתח, פוסט טראומה, תשישות כרונית, וכמובן כל רפרטואר הפרעות העיכול למינהן). דרך הפנמה גופנית של מערכת העיכול ניתן לפתח ולהעצים את המודעות למסרים השונים ולרכוש כלים פשוטים לשינוי וריפוי.

צריך לעכל את זה.

ביום ראשון הבא אלמד בירושלים סדנת אנטומיה חויתית להפנמה גופנית של מערכת העיכול.

הסדנה תשלב לימוד תיאורטי, תרגול תנוחות יוגה ונשימה, תנועה חופשית ומגע. הסדנה מתאימה למתרגלי יוגה בכל הרמות, למורים ליוגה ולמטפלים מתחומי גוף נפש.

יום ראשון, 22/2/15, 10:30-14:30 סטודיו נווה שאנן ליוגה, רחוב הורקניה 17 ירושלים. ההרשמה מראש בטלפון: 077-4243494 או במייל office@vijnanayoga.com

לפרטים על כל סדרת סדנאות האנטומיה החויתית השנה בירושלים לחצו כאן 

ועד שניפגש, היו בטוב

באהבה

מיכל.