הגנה והזנה- פוסט לקראת ריטריט "בראשית"

שלום לכולם,

pregnancy-week-5-amniotic-sac_4x3

אני מגלה שמאז לידת ביתי השלישית, מיעטתי לכתוב ולשתף. חויית ההורות אספה אותי לחיקה החם והטוטאלי.

כל שלב בהורות מביא חויות, אתגרים והתמודדויות שונות. כל ילד והאניגמה של היותו ההולכת ונחשפת.

המהות הבסיסית של ההורות עבורי- הזנה והגנה. שאיפת לבי ותקוותי העמוקה- שילדותי ידעו בהמשך חייהן להגן על עצמן ולהזין את עצמן גם כשנוכחותי הפיזית תתרחק.

חויות הגנה והזנה הן מהחויות הראשונות של העובר האנושי. עוד בטרם התגבש הגוף לכדי צורה מוגדרת של אדם, החל מהשבוע השני שלאחר ההפריה ניתן לראות בחלקו הקדמי של העובר שק מלא נוזל המחובר אל קדמת העובר המתפתח. זהו שק החלמון, המספק את ההזנה הראשונית עד לחיבור עם דם האם (עם התפתחות חבל הטבור). בשק החלמון נוצרים תאי הדם הראשונים. בתהליך הבלתי נתפס של התפתחות העובר, במהלך השבוע הרביעי לאחר ההפריה, מבצע העובר תנועת התקפלות לפנים במהלכה נשאב שק החלמון אל תוך הגוף והופך לצינור העיכול המחבר בין הפה בחלק העליון לפי הטבעת בחלק התחתון. זו הפעם הראשונה בחיינו בה אנחנו לוקחים אל תוכנו הזנה המגיעה מבחוץ והופכים אותה להזנה פנימית עמוקה.

במקביל, בחלקו האחורי של העובר המתפתח, ניתן להבחין בשק נוסף מלא נוזל, זהו שק מי השפיר. הוא עוטף את חלקו האחורי של העובר ככרית מלאה מים ומהוה מחסום רך וגמיש מפני פגיעות.

בשלב שבו שק החלמון נשאב אל תוך הגוף, שק מי השפיר נעטף סביב לכל הגוף ויוצר עבור העובר מרחב בועתי של מים, בתוכה הוא מתפתח וגדל עד ללידה. זו הפעם הראשונה בחיינו בה אנחנו חווים בטחון מפני חבלות, שינויי טמפרטורה ולחצים משתנים. זה הבית הראשוני שלנו, על כל המשתמע מכך.

ב15 השנים האחרונות, מורתי בוני ביינברידג' כהן, מפתחת התחום Body Mind Centering® עסוקה בחקירה ואמבודימנט של ההתפתחות העוברית. היא מלמדת כי הזכרון של השלבים הכל כך ראשוניים של התהוותנו, טמון בגוף וכי ניתן להיזכר בהם באופן מודע, דרך הגוף.

תהליך ההזכרות הסומאטי מאפשר להתוודע למבני הבסיס של הגוף, הן ברובד המבנה והתנועה והן ברובד מערכות היחסים ומערכי התמיכה הרגשית שלנו.

מכאן, לאיכות של תהליך יצירת ההזנה וההגנה הראשוניות בשלב העוברי יש השפעה רבה על היכולת שלי לספק לעצמי הזנה והגנה, עוד לפני החיבור עם אימא, וגם כשאני גדלה ואימא כבר לא בסביבה. את התהליך הזה ניתן לשחזר או לעבור שוב דרך אמבודימנט- ראשית דרך למידה והבנה ואז דרך דמיון שמעיר תחושות ומשנה באופן פלאי את חווית הנוכחות בגוף הבוגר. זה לא אזוטרי כמו שזה נשמע. זה דווקא די מפתיע בפשטותו ובעצמתו.

עבור ילדתי הבכורה, תהליך ההיפרדות והיכולת לחוש בטחון בעצמה מתרחש באופן אטי ביחס לילדים בני גילה. בתוך החיפוש אחרי דרכים לתמוך בה אנחנו עוזרים לה לזהות את הדברים שיכולים לעזור לה לחוות הזנה, ולנוע לקראתם בעצמה- פעילות גופנית, יצירה בציור וחומר, יציאה אל הטבע…לאחרונה גילינו שאחד המקומות בהם היא חווה בטחון עמוק והשקטה הוא בתוך ערסל עשוי בד אלסטי בתנוחת ישיבה עוברית בה חלקו האחורי של הגוף חווה באופן מלא את מגעו העוטף של הבד.

מה החוויה הפנימית שלכם של הזנה? האם אתם יודעים מה מזין אתכם? מה מאפשר לכם להתפתח? לגדול? האם אתם יכולים לקחת את זה לעצמכם לבד או זקוקים תמידית להזנה מבחוץ, למישהו או משהו שירגיע, שינחם, שיתן את התשובה?

האם אתם מרגישים בטחון? ברמה הבסיסית ביותר, האם יש לכם תחושת אמון ובטחון בגוף שלכם, בתנועה שלכם? בעולם? האם יש חלקים שמרגישים מוגנים יותר מאחרים? מה החוויה בחלק האחורי של הגוף?

בסופ"ש האחרון של מרץ, בריטריט סוף שבוע בימי מדבר בצוקים שבערבה, נצלול אל השלב הזה, ואל שלבים משמעותיים נוספים שעברנו בדרך להפוך למי שאנחנו היום, ושכחנו.

זה יהיה עמוק, זה יהיה מרגש, זה יהיה נעים, וזה יעשיר את עולמכם עד מאד.

ההרשמה המוקדמת והמחיר המוזל מסתיימים ב15 לפברואר. בואו.

לכל הפרטים:

http://wisdombodyoga.com/?p=1936

 

ולאלו מכם שפנויים בשבת הקרובה ה4.2.17 בין 10:30-13:30- נותרו מקומות אחרונים לסדנה שאלמד יחד עם רייצ'ל קרנצמן הנפלאה במיוגה כפר סבא, על שרירי האיליאופסואס כגשר בין הגוף לנפש .

קישור לארוע בפייסבוק:

https://www.facebook.com/events/165853093899287/

ועד שניפגש, היו בטוב

מיכל.