סנקאלפה- התכווננות עמוקה. פוסט להתחלות.

סנקאל-מה? סנקאלפה! התכווננות עמוקה. פוסט להתחלות.

התמונה לקוחה מתוך האתר www.thevoiced.com

התמונה לקוחה מתוך האתר www.thevoiced.com

 

תקופת החגים והטקסיות הפרקטית והעמוקה של התחלות חדשות מביאה אותי להרהר בסנקאלפה.

סנקאלפה היא מילה בסנסקריט המורכבת משתי הברות. המשמעות של קאלפה היא נדר, או הבטחה. המשמעות של סן היא חיבור לאמת עמוקה. כך שסנקאלפה מבטאת "התחייבות לחיבור עם האמת העמוקה". סנקאלפה, או התכווננות עמוקה, מבקשת מאיתנו לצלול אל מתחת למעטה ההתנהלות היומיומית שלנו לצורך חיבור וקשב לגרגורים ולנהמות העמוקות ביותר של הלב.

היומיום שלנו עמוס ברעשים מבפנים ומבחוץ. קולות שמושכים ודוחפים אותנו בכיוונים שונים, לעיתים ברורים יותר, לעיתים פחות. לעיתים הקולות שמכתיבים את ההחלטות החשובות ביותר בחיינו הם בכלל הקולות של ההורים שלנו, הילדים שלנו, המורים או חברים בקהילה אליה אנחנו משתייכים. התרגול של סנקאלפה מבקש מאיתנו לזקק את הקשב כך שנוכל לבטא ואז גם לגלם את ההתכוונות העמוקה ביותר שלנו לעצמנו בעולם.

כדי לזקק קשב אנחנו נדרשים להאט, ולעיתים אף לעצור לחלוטין. ולהרפות. יום כיפור הוא הזדמנות נפלאה לעצירה. יש חסד גדול בעצירה הקולקטיבית שמתרחשת ביום הזה. בין אם אנחנו דתיים או לא, במידה ונחפוץ, יש כאן הבטחה לעצירה והרפיה משהו-משהו. לכמות המתח והרעש שאנחנו צוברים בתוכנו יש אימפקט גדול על הגוף והתודעה. ולכן נדרש זמן ונדרשת סבלנות לפריקה ולקילוף ולויתור על מאסה אדירה של מילים, דעות, ביקורת ורעיונות כדי לבסוף לנוח ולרחוץ במקום השקט בו נשמע את הקול האמיתי שלנו.

סנקאלפה יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים. צורה אחת של סנקאלפה שאין בה התכוונות לפעולה או מטרה היא סנקאלפה שמביאה את משאלת הלב העמוקה הקיומית שלנו לעצמנו. למשל "אני שלמה ובריאה". או " אני מרגישה בטחון ושקט". ביטוי אחר של סנקאלפה מביא בתוכו את ההבנה שעל מנת להגיע ולקיים את הדבר העמוק ביותר אותו באנו לגלם בעולם צריך לעבור שלבים בדרך. ולכן כדאי להסתכל אל האופק ולסמן את חניות הביניים הריאליות בדרך לשם, ולנסח את הסנקאלפה שלנו צעד אחד כל פעם. למשל אם האופק אליו אני מכוונת הוא להיות שלמה ובריאה, צעד אחד  בדרך לשם יהייה עבורי "אני מאפשרת לעצמי לנוח כשאני חשה עייפות".

סנקאלפה תהיה מנוסחת בצורה בהירה, קצרה, חיובית, ובזמן הווה. החשיבות של ניסוח הסנקאלפה בזמן הווה מתקשר למשמעות העצומה של ההפנמה הגופנית של המילים. יש הבדל גדול בין לאמור מילים לבין להרגיש אותן. כשאנחנו משתהים ושמים לב לחוויה הגופנית שמתרחשת בעקבות המילים שלנו אנחנו מאפשרים לשינוי עמוק להתרחש ברובד התאים, במיוחד במערכת העצבים.

נסו לרגע עם עצמכם: עצמו את העיניים. הרפו את שרירי ההבעה, במיוחד את הלסת, הלשון והעיניים. הרפו את הגוף אל נקודות המפגש עם הקרקע או הכסא שעליו אתם יושבים. מבלי לשנות אותה, היו מודעים לנשימה שלכם.אפשרו לה לזרום בטבעיות. חושו את הולם הלב שלכם. אם זה מרגיש נכון הניחו את הידיים על הלב. המשיכו לנשום ולהרפות. בזמן שלכם, הזמינו את הסנקאלפה שלכם לעלות באופן אורגאני ולהתנסח למשפט קצר, בהיר וחיובי. נסחו אותו לעצמכם בזמן הווה. חזרו עליו בלב שלוש פעמים. ואז השתהו על תחושות הגוף. כשאתם אומרים לעצמכם את המשפט, איך זה מרגיש בגוף? האם יש מקומות שחווים התרחבות, נעימות, זרימה, דגדוג, קרקוש, חום, קור, התרגשות? איזה רגש מצטרף לחוויה? מה קרה לנשימה? תנו לעצמכם לשהות למספר נשימות בחוייה הגופנית רגשית שיצרה בכם הסנקאלפה שלכם. ורק אז פתחו לאט את העיניים.

לפי המסורת היוגית, כשסנקאלפה אמיתית מגיעה, היא מגיעה עם שלושה כוחות מיוחדים שעוזרים להגשים אותה: איצ'ה (icca)- כוח רצון ואנרגיה עצומה, קריה (kriya), פעולה, וג'נאנא (jnana) התבונה הנדרשת להוציא אל הפועל.

הרבה אני חושבת על המקום של היוגה כאמצעי לשינוי חברתי עמוק. אני מרגישה שהעובדה שנולדתי ובחרתי לחיות את חיי כאן בארץ הזו, מביאה אל פתחי השנה סנקאלפה לא פשוטה, אך הכרחית. אני רוצה לאחל לכל אחד ואחת מאיתנו, את הזמן והמרחב הנדרשים לשמוע, לנסח, ולהוציא לפועל את הסנקאלפה האמיתית ביותר שלו.

זו הסנקאלפה שעלתה עמוק מתוכי לשנה החדשה: אני חיה בביטחון ובשלום. אני מלמדת שיעורי יוגה בעברית ובערבית לקבוצות מעורבות של יהודים וערבים. אני נעזרת ביוגה לרפא טראומה.

שנה טובה וגמר חתימה טובה

 

באהבה

מיכל.

מצורף לניוז זה פירוט הפעילות שלי לשנה הקרובה. אשמח להיפגש.

 

שיעורים וסדנאות עם מיכל ירקוני לשנת תשע"ה

"הפנמה גופנית כבסיס ליוגה תרפיה": קורס שנתי למורים ליוגה ומטפלים מתחומי גוף נפש הבקיאים בשפת היוגה. ימי שני 9:30-14:30, סטודיו תנע קיבוץ עין שמר. מתחילים ב3/11/14. נותרו מספר מקומות בודדים. לפרטים

סדנאות העמקה באנטומיה חוויתית ויוגה, בהתמקדות על האיברים הפנימיים. סטודיו נווה שאנן ליוגה, ירושלים. 5 מפגשים בימי ראשון, 10:30-14:30 החל מה23/11/14. לפרטים.

סדנאות העמקה לבוגרי הקורסיםבהתמקדות על הפנמה גופנית של תהליכים אמבריולוגיים. ימי חמישי, סטודיו "בית של יוגה" בטבעון, אחת לחודש החל מדצמבר.

חדש ומרגש: שיעור שבועי של יוגה בגישת Body Mind Centering® בסטודיו "דרך היוגה" בטבעון. ימי רביעי, 8:30-10:00 החל מה22/10/14. לאתר של "דרך היוגה"

שיעור היוגה השבועי הקבוע בתל אביב ממשיך להתקיים כל יום שלישי בסטודיו צ'אנדרה, 11:00-12:30

מפגשי תרפיה דרך יוגה ותנועה מודעת: ימי שלישי בתל אביב, ימי רביעי בסטודיו "דרך היוגה" טבעון. בתיאום מראש.