מהי עבורי יוגה תרפיה

שלום לכולם,

הניצן- מאת גולוויי קינל

הניצן

מסמל את כל הדברים,

גם את אלה שאינם פורחים,

כי הכל פורח, מבפנים, בברכה עצמית;

אף שלעיתים נחוץ

ללמד את הדבר את יופיו מחדש,

להניח יד על מצח הפרח,

ולספר לו שוב במילים ובמגע

שהוא יפה

עד שיפרח שוב מבפנים, בברכה עצמית.

לפני מספר חודשים בעקבות גיוסו של אחי הצעיר לצבא, שוחחתי עם בן זוגי, קצין לשעבר, על חוויית השירות בצבא. להפתעתי, הוא סיפר כי הדבר המרכזי עבורו כחייל ואחר כך כקצין המכשיר חיילים צעירים היה ההתפתחות של תחושת מסוגלות. היכולת לעבור תהליך שנותן כלים להתמודד עם קשיים ואתגרים שלא דמיינת שתוכל לעבור. נשמתי עמוק וחשבתי לעצמי שהנה קיבלתי תיאור הולם באמת למהי יוגה תרפיה.

ממה מורכבת תחושת מסוגלות ומה הקשר שלה ליוגה תרפיה? תחושת מסוגלות מורכבת מחוסן, גופני ונפשי. חוסן גופני בא לידי ביטוי בגוף בתחושה של עמידות וארגון. חוסן נפשי בא לידי ביטוי כשילוב של בטחון עצמי ואמונה פנימית.

כשכואב, תחושת המסוגלות נפגמת. כשכואב, בין אם זה הגב או הלב, התודעה נוטה להישאב אל המצוקה. תכונה הישרדותית חשובה! לאורך זמן, ההישאבות אל המצוקה מתחילה לצמצם ולהגביל. ברמה הפיזית, ישנה נטייה לזוז פחות, לנשום פחות, לנוע "מסביב" לכאב, באופן שיוצר כאבי שרשרת נלווים. הרבה מטופלים מתארים תחושת "בגידה", תחושה כי האמון הבסיסי והחיבור עם ה"דבר הזה שבתוכו אני חי" משתבש. ברמה הנפשית והרגשית הנטייה היא להוסיף את המצוקה כ"שם אמצע" נוסף, מוצהר או לא, שנוגס בפה מלא בבטחון העצמי, בתחושת השייכות לעולם בריא ושמח, ביכולת לחוות את עצמי כשלם שאינו פגום.

יוגה מציעה שילוב מופלא של פיתוח חוסן גופני ונפשי. האסאנות, תרגילי הנשימה ומדיטציה מפתחים חוזק, גמישות, עמידות וארגון פנימי. הן מווסתות את מערכת העצבים ומטפחות שליטה וריכוז.

יוגה תרפיה נשענת על הכלים של מסורת היוגה ומוסיפה להם ערך מוסף הנובע ממערכת היחסים בין המטפל למטופל. למטפל ביוגה תרפיה נדרשת הבנה של הגוף ותנועתו, הבנה של פתולוגיות ומגבלות שהן מביאות איתן וזאת כדי להתאים את התרגול לצרכי המטופל . יחד עם זאת, ואולי אף חשוב מכך, בליבה של היוגה תרפיה עומדים עקרונות יסוד נוספים שמהווים מפתח אמיתי לריפוי. לקריאה של המאמר המלא אנא הקליקו כאן

 

ההרשמה לקורס הפנמה גופנית כבסיס ליוגה תרפיה נמשכת, מספר המקומות מוגבל! בואו לעבור חוויה מיוחדת ומעצימה של התפתחות אישית דרך היוגה ולקבל כלים שיאפשרו לכם לקחת את הוראת היוגה לשלב הבא של מפגש טיפולי. הקורס עומד להיפתח ב15/10/12 במרכז ההכשרות ליוגה תרפיה אינטגרטיבית ברמת השרון ויתקיים בימי שני בין 9:30-14:30. הקורס מיועד למורים ליוגה ולמטפלים מתחומי גוף-נפש נוספים הבקיאים בשפת היוגה.

בוגרת הקורס כותבת:

"בשנים האחרונות חיפשתי לחוות את היוגה בצורה עמוקה יותר, פנימית יותר, מהאסנות אותן אני מתרגלת כבר שנים. בשל פציעות שונות שחוויתי, רציתי לתת כיוון נוסף לתרגול שלי, כיוון שיכלול רוך וריפוי.

ואז פגשתי את מיכל.

אני לומדת אצל מיכל כבר מספר שנים, בסדנאות בנות מספר מפגשים או במפגשים בודדים.

תמיד יצאתי מהמפגשים בהרגשה שאני רוצה עוד.

עוד ממה שהיא מלמדת, מעבירה, חיה.

העוד הזה הגיע, לשמחתי, בדמות קורס יוגה תרפיה בגישת BMC .

באמצעות הקורס, נפתח לי פתח מרגש אל עולמי הפנימי (על כל משמעויותיו). למדתי לחקור תנועה מתוך איברים פנימיים, מתוך מערכות שונות ותודעות שונות בגופי. למדתי לזהות דפוסי חשיבה ותנועה, ולהתמודד איתן באומץ בפעם הראשונה.

אני שמחה לספר שבדרך קסומה הגיעו אלי תלמידים ומטופלים שיכולתי לעזור להם באמצעות הגישה והחומרים שהועברו בקורס.

מעבר לתכנים שנלמדים, לכלים שמקבלים, ניתן ללמוד ממיכל הרבה. עצם ההתייחסות שלה לכל אדם, לכל סיטואציה, מהווה השראה גדולה עבורי.

הביטחון העצמי שלי בטיפולים התחזק, אני מרגישה היום שיש לי רצון ויכולת לתת מענה ולעזור לכל אדם, עם כל בעיה (ואם לא, מיכל תמיד שם כדי לתמוך בי )".

שתהיה שבת שלום ומנוחה

באהבה

מיכל.