תנועה התפתחותית בגישת ®BMC-תוכנית סדנאות שנתית 2009-2010

סדרת סדנאות למורים, מטפלים ושוחרים מתחומי גוף-נפש המבוססות על חקירה חווייתית של התפתחות התנועה בשלב העובריות והשנה הראשונה של החיים לפי גישת ®BMC

"חקירה מודעת של תנועה, מאפשרת לנו חיבור אל כוח החיים ואל חכמה פנימית בסיסית המצויה בנו."

(מתוך הספר: “Wisdom Of The Body Moving” מאת: לינדה הארטלי)

תנועה היא הדרך הראשונית בה אנו לומדים על קיומנו ועל העולם ומהווה בסיס לכל תהליכי הלמידה וההתפתחות בכל הרבדים של הגוף-נפש. יכולת התנועה של הגוף מבוססת על מכלול תבניות תנועתיות הנובעות באופן אוטומטי מתוך מערכת העצבים. הן מתחילות להתפתח בזמן השהות ברחם וממשיכות להופיע לאורך שנת החיים הראשונה. לתבניות אלו ישנה השפעה עצומה על איכות תנועת הגוף, על מערכות היחסים שלנו עם עצמנו, עם הסובב אותנו ועל הדרך בה אנו מארגנים ומעבדים אינפורמצייה.

.

לאורך השנה נחקור את הנושאים הבאים:

13/11: מעירים את התאים-

מבוא לגישת ההפנמה החוויתית תוך התוודעות להתעוררות התבונה הפנימית של היחידות הבסיסיות המרכיבות אותנו-תאי הגוף. נשימה, נוכחות ,מגע ומערכות יחסים ברובד תאי הגוף.

11/12: תנועה פנימית בסביבה נוזלית (בתוך הרחם) כבסיס להתפתחות התנועה במרחב (מחוץ לרחם)-

תנועת העובר ברחם דומה לתנועת ייצורים ימיים אחרים- כוכב ים, מדוזה, סוסון ים…תנועות ראשוניות אלו הן הבסיס לתנועה זורמת ומחוברת אחרי היציאה מהרחם ולאורך חיינו כבוגרים.

15/1: התפתחות וארגון קו האמצע של הגוף

הפנמה חווייתית של התפתחות קו האמצע האנכי של הגוף- מערכת העיכול מהפה אל פי הטבעת, עמוד השדרה ומערכת העצבים המרכזית, מסייעת לנו לחוות בבירור את קו האמצע של הגוף, להפריד בין החלק הקדמי לאחורי ולהביא לידי ביטוי תחושה בהירה של עצמיות, Self, של ליבה. כשאנחנו נעים בעולם במודעות לשמירת עמוד השדרה שקט ורגוע, אנו מחדדים איכויות פסיכו-פיזיולוגיות של יציבות זורמת, של well being.

12/2: סרעפות הגוף-

סרעפות הגוף (רצפת האגן, סרעפת הנשימה, פתחת הצוואר, מיתרי הקול, תקרת הפה), מהוות תמיכה אופקית לעמוד השדרה. יש להן חשיבות והשפעה עצומה על התנועה והיציבה של הגוף.

12/3: הפרדה וארגון של פלג גוף עליון ותחתון-

חקירה של התבנית התנועתית ההתפתחותית בה תנועה מאותחלת דרך שתי הזרועות או שתי הרגליים באופן סימטרי (בדומה לתנועת הצפרדע). התבנית מאפשרת הפרדה וארגון של פלג הגוף העליון מהתחתון ומעניקה תחושה של יציבות ונוכחות.

16/4: הפרדה וארגון של שני צידי הגוף ושל אלכסוני הגוף-

תבנית תנועת הלטאה מהווה בסיס ליכולת שלנו לשמור על איזון זורם בזמן העברת משקל דרך יד או רגל אחת ומעניקה תחושה ברורה של שני צידי הגוף. בתבנית תנועת החתול אנו לומדים ליצור תנועה לאורך אלכסוני הגוף תוך חציית קו האמצע של הגוף. התנועה מעניקה לנו תחושה של תלת מימדיות במרחב.

14/5: הרפלקסים-

הרפלקסים מהווים את האותיות מהן נבנות מילים ומשפטים של תנועה. הם הבסיס לתנועה מאורגנת וזורמת.

11/6: החושים והתפיסה-

חקירה של החושים והתפיסה תסייע לנו לשפוך אור על האופן בו אנו קולטים, מסננים, מעוותים, מעבדים, מקבלים או דוחים אינפורמציה ואיך הדבר משפיע על יכולת הלמידה ועל מערכות היחסים שלנו עם המציאות סביבנו.

הסדנאות ייערכו אחת לחודש (נובמבר-יוני) ביום שישי השני של כל חודש, בסטודיו ג'יירוטוניק במרכז ביכורי עיתים בתל אביב, בין השעות 11:00-15:00.

מחיר: 1840 ש"ח (כולל מע"מ). נדרשת התחייבות לכל הסדרה.

הסדרה בנויה באופן המאפשר למשתתפים לעבור תהליך התפתחותי, ולכן מומלץ ביותר לקחת את כולה. המטרה היא ליצור קבוצה שתאפשר העמקה והתפתחות אישית וקבוצתית עם החומרים.

מספר המקומות מוגבל!!! לפרטים והרשמה: מיכל ירקוני 052-3791653 wisdombodyoga@gmail.com

tigercontra4