קורס קיץ מרוכז יוגה וBMC- הבסיס ההתפתחותי של היוגה

קורס קיץ מרוכז יוגה וBMC- הבסיס ההתפתחותי של היוגה

קורס קיץ 2017

תנועה היא הדרך הראשונית בה אנו לומדים על קיומנו ועל העולם ומהווה בסיס לכל תהליכי הלמידה וההתפתחות בכל הרבדים של הגוף-נפש. יכולת התנועה של הגוף מתפתחת כרצף של תבניות תנועתיות הנובעות באופן אורגני. הן מתחילות להתפתח בזמן השהות ברחם וממשיכות להופיע לאורך שנת החיים הראשונה. לתבניות אלו ישנה השפעה עצומה על איכות תנועת הגוף, על מערכות היחסים שלנו עם עצמנו, עם הסובב אותנו ועל הדרך בה אנו מארגנים ומעבדים אינפורמציה.

כותבת על כך דונה פארהי בספרה yoga mind , body and spirit:

"הטבע מורכב ועשוי באופן מופלא בסימטריות והרמוניה אורגנית- נוכל לראות זאת בא לידי ביטוי בכל חלק של הטבע- בספירליות של צדף, במחזוריות של הגלים ובזרימה המתחלפת בין יום ולילה. באופן דומה גם גוף האדם בנוי ומונחה על ידי אינטליגנציה פנימית ייחודית הסדורה בתבניות. ברגע בו ביצית וזרע נפגשים מתחיל תהליך מופלא של היווצרות שהוא גם העתק של תבנית קדומה וגם ביטוי אינדיבידואלי ייחודי- תאי הגוף מתרבים ומתחלקים, נפרדים והופכים לחלקים ייחודיים של הגוף. העצמות שיוצרות את "פיגומי" הגוף, הסיבים החזקים של השרירים, האיברים הפנימיים, האוקיינוס הפנימי של נוזלי הגוף- כל המערכות מאורגנות לעבוד כסימפוניה שלמה. מערכות הגוף לבדן אינן מספיקות כדי ליצור גוף חי. כמו שנורת חשמל אינה יכולה לעבוד ללא זרם חשמלי, גוף האדם הינו נטול חיים ללא כוח החיים המוזרם דרכו. כוח חיים זה בא לידי ביטוי באור המוקרן מהעיניים, בסירקולציה של הדם דרך הלב ובמחזוריות האינסופית של שאיפה ונשיפה. כוח חיים זה גם נותן לנו את היכולת לנוע בצורה אופטימלית. תנועת הגוף מונחית ומתפתחת בתבניות או ארגונים המכוונים לאפשר תנועה זורמת וחסרת מאמץ. תבניות או ארגונים אלו טבועים בתוך מערכת העצבים ומופיעות באופן אורגני על פי תזמון פנימי של הגוף. חלקן הגדול מתפתח כתגובה לתשוקת התינוק לחקור את העולם הנפתח לפניו- (כמו דחיפה של רגל כדי להושיט את היד לעבר צעצוע צבעוני או פניה של האם). הן באות לידי ביטוי כרצף של תבניות תנועה הנובעות זו מזו, שפה תנועתית המעניקה לגוף את יכולת התנועה החופשית במרחב.

ההתבוננות בתנועה דרך תבניות מאפשרת לנו לראות דברים כשלם ולא כחלקים נפרדים- על מנת ללמוד ללכת הגוף מונחה לנוע על פי תבנית תנועתית ולא על פי למידה פרטנית של אלפי תנועות קטנות שמאפשרות בסופו של דבר את פעולת ההליכה.

מכיוון שהתבניות נועדו ליצור את האופן בו הגוף ינוע בנינוחות וזרימה מרבית, עבודה מודעת איתן יכולה לתמוך באליינמנט או בתנועה של כל אסאנה, מבלי הצורך להסתמך על הכוונות חיצוניות, ולאפשר פיתוח של אמון בידיעה הפנימית של מנח הגוף. מהרגע בו אסאנה נחווית כנינוחה ויציבה הדבר מראה כי מצאנו את התבנית התנועתית התומכת בפעולה. מכיוון שתבניות רבות (כמו פעולת הנשימה למשל) מופעלות על ידי חלקים "נמוכים" יותר של המוח, תהליך הבאת מודעות לתבניות אלו דורש הפעלה של התודעה באופן שרבים מאיתנו אינם מורגלים בו. רובנו התרגלנו ללמוד תנועה באופן אינטלקטואלי בו אנו מפרקים את הפעולה לאינסוף פרטים והוראות. דרך זו עלולה להיות מאד מתסכלת. כשאנחנו לומדים לנוע על פי תבניות אנו לומדים בדרך חוויתית, תחושתית דרך חקירה וגילוי עצמי. הדבר דורש פתיחות וסקרנות ילדית המאפשרת לגוף להביא לידי ביטוי את הידע איתו נולדנו.

מספרן הרב ומורכבותן של תנוחות היוגה עלול ליצור תחושה של הצפה אצל כל אדם המתחיל לתרגל. על ידי למידה ושילוב של תבניות התנועה אל תוך התרגול אנו יכולים מצד אחד לפשט ומצד שני להעמיק את ההבנה של הבסיס התנועתי המשותף לכל האסאנות. תהליך זה אינו רק תהליך מכני פיזי. לכל תבנית או עיקרון תנועתי יש חיבור למצב תודעתי פסיכולוגי שונה- כשאנו לומדים לנשום בחופשיות אנו גם לומדים לחשוב ולחיות בחופשיות. כשאנו לומדים יכולת תנועתית פשוטה כמו עמידה נינוחה, אנו לומדים על היכולת להיות במערכות יחסים ,על אמון ועל חיבור".

קורס הקיץ יתמקד בחקירה חוויתית של תבניות התנועה המרכזיות ותמיכתן בתרגול והוראת יוגה-

  • נשימה ונשימת התאים- התנועה הראשונית
  • תנועה פנימית בסביבה נוזלית (בתוך הרחם) כבסיס להתפתחות התנועה במרחב (מחוץ לרחם)
  • התפתחות וארגון קו האמצע של הגוף
  • הפרדה וארגון של פלג גוף עליון ותחתון
  • הפרדה וארגון של שני צידי הגוף ושל אלכסוני הגוף

 

הקורס משלב לימוד תיאורטי חוויתי, תרגול אסאנות, פראנאימה ומדיטציה, תנועה חופשית ומגע.

מוזמנים להשתתף מתרגלים ומורים ליוגה, אנשי מקצוע מתחומי טיפול גוף-נפש-תנועה, ואלו המבקשים התפתחות אישית משמעותית דרך מודעות גופנית תנועתית.

ימים א'-ה' 6-10/8/2017 בין השעות 12:00-17:00 בסטודיו לבונטין גן החשמל תל אביב.

עלות: בהרשמה מוקדמת עד ה1/7/17 1600ש"ח מחיר מלא: 1750 ש"ח

להרשמה: נורית צרפתי 0542294042

לו"ז יומי:

12:00-14:00 אימון יוגה

14:00-14:30-הפסקה

14:30-17:00- למידה חויתית

 

יום א': desire

מה מניע את התנועה?

חישת התנועה

התנועה הראשונית- נשימת התאים

 

יום ב': "זיכרון הוא שימור מושא ההתנסות"

מסע גוף אבולוציוני

תנועה במרחבים פנימיים נוזליים

התארגנות מרכז וקצוות- "כוכב הים"

 

יום ג': אדם בתוך עצמו

התארגנות צירי האורך של הגוף

 

יום ד': הנני!

התארגנות סימטרית של פלג גוף עליון ותחתון

 

יום ה': בתנועה אל העולם

התארגנות לחקירת מרחבים בסביבה- זחילת גחון וזחילה על 6