הכשרות וקורסים

כל ההכשרות והקורסים

מקום שקט- קורס הכשרה למורים ליוגה ומטפלים:
יוגה רגישה למתמודדים עם תסמיני פוסט טראומה על רקע בטחוני ומצבי דחק

בישראל ישנם כיום עשרות אלפי גברים ונשים המתמודדים עם תסמיני פוסט טראומה עקב שירותם הבטחוני.                      

קורס זה נוצר מתוך רצון להנגיש ולאפשר שיעורי יוגה רגישה ייעודיים לאוכלוסיה זו. 

הקורס יתמקד בעבודה עם הלם קרב אך יתן כלים לעבודה עם תסמיני פוסט טראומה והפרעות חרדה הנובעים מסוגים שונים של טראומה ומצבי דחק, בינהם טראומה משנית של בני משפחה של מתמודדים עם ptsd, טראומה משנית של אנשי טיפול והצלה, התמודדות עם מצבי חולי כרוניים ומסכני חיים ועוד.

טראומה היא נזק שנגרם לנפש בעקבות חוויה או חוויות קשות במיוחד. החוויה הטראומטית עשויה להיות חד-פעמית או חוזרת ונשנית, והיא מכניסה את האדם למצב של הלם, בו הוא אינו מסוגל להתמודד ולספוג בו את הרעיונות והרגשות הקשורים בחוויה.

ההשפעה של טראומה ניכרת בכל רבדי ההוויה של האדם- פיזית, מנטאלית, רגשית ורוחנית.

לא כל מי שעבר חווייה טראומטית יפתח תסמיני פוסט טראומה.

PTSD היא הפרעת חרדה המתפתחת בעקבות חווייה טראומטית.

ברמה הפיזיולוגית PTSD הינו ביטוי של חוסר איזון בפעילות של מערכת העצבים האוטונומית, הבאה לידי ביטוי בתנועה כאוטית בין הפעלה של המערכת הסימפטטית, (עוררות יתר, מתח וטונוס שרירי גבוה, אימפולסיביות, חרדה, קשיי שינה, דריכות), לפעילות מוגברת של מערכת העצבים הפאראסימפטטית (הפעלה של הDorsal Vegal, freeze response) הבאה לידי ביטוי בהאטה משמעותית של תהליכים פיזיולוגיים, פגיעה במערכות העיכול, החיסון והמערכת ההורמונאלית, כבדות גופנית, סירבול, דיכאון, מצבי ניתוק, הימנעות והסתגרות.

בנוסף להיותה נתיב להתעוררות רוחנית, יוגה נחקרה ונמצאה כיעילה ומשמעותית למניעה, התמודדות וצמיחה מטראומה. לשילוב של מדיטציה, נשימה מודעת, תנועה והרפייה יש השפעה על ויסות ואיזון מערכת העצבים, חיבור מחודש ומיטיב עם הגוף והחזרת תחושה של אמון, שליטה ומסוגלות, הגדלת יכולת ההכלה של תחושות ורגשות ואפשרות למפגש עם החלקים שנותרו שלמים למרות ועל אף הפגיעה. 

ההכשרה מורכבת משני קורסים ופרקטיקום:

מורים מוסמכים ליוגה (500 שעות) אשר יסיימו את כל חלקי ההכשרה והפרקטיקום (200 שעות אקדמאיות) יוכלו להגיש בקשה לארגון מורי היוגה להכרה כמורים ליוגה תרפיה בהתמחות ביוגה רגישה לטראומה.

מטפלים שיסיימו את כל חלקי ההכשרה יקבלו תעודת השתתפות בקורס יוגה רגישה לטראומה.

תאריכי הקורס הבא:

חלק א – מבוא ליוגה רגישה לטראומה: ספטמבר 24 – נובמבר 24
חלקים ב’ +ג’ – הכשרת מורים ליוגה תרפיה בהתמחות ביוגה רגישה לטראומה:  נובמבר 24- מרץ 25

חלק א׳ מבוא ליוגה רגישה לטראומה – כל הפרטים וסילבוס

בגוף הקשר -
ביטויים רגשיים וסומאטיים של דפוסי היקשרות
ותנועה אל עבר היקשרות בטוחה
קורס קיץ מרוכז למטפלים ומורים בהנחיית רות בן אשר ומיכל ירקוני, מטפלות בגישות סומטיות ורגשיות בטראומה

מועד חדש יפורסם בהמשך
כולנו – רכים נולדים ופעוטות, ויותר מאוחר מתבגרים ובוגרים – זקוקים                               

למקום מקלט אליו ניתן להיאסף בעת מצוקה לצורך ביטחון, הרגעה, נחמה וויסות;                                                

ובסיס בטוח ממנו ניתן לצאת לחקור את העולם, להתפתח ולשגשג, ואליו ניתן לשוב עם שמחת הגילוי וגאוות ההישגים. 

תיאוריית ההיקשרות שהוצגה על ידי בולבי ואיינסוורס’ (1969) עסקה במקורה בהתפתחותם של ילדים ובתפקיד המכריע שיש בה לקשר בין הורים לילדים. אולם בשנים שחלפו מאז מימצאיהם קם גוף מחקרי מקיף העוסק גם בהשפעתה של מערכת ההיקשרות על חייהם של אנשים מבוגרים. מחקר זה מוכיח עד כמה מערכת ההיקשרות נשארת פעילה לאורך כל חייו של האדם, והיא משפיעה על יחסיו הרומנטיים והזוגיים, על דינמיקות בתוך משפחות, על היבטים שונים של עולם העבודה והלימודים ועוד (בסיס בטוח, ג’ון בולבי, עם עובד 2016).

בסביבה מוקדמת המכווננת לצרכיו של הפעוט והנענית לו באופן מיטיב, צפוי ועקבי, מתפתחת היקשרות בטוחה – היקשרות בה מגשים הילד את מלוא הפוטנציאל המולד שלו. זוהי סביבה בה מתפתחת בילד (ויותר מאוחר במבוגר) תחושה בסיסית של אמון, בטחון והגנה, אשר מביאה להתפתחות נוירולוגית אופטימאלית המטפחת יכולת לקשר, לנחמה, לויסות ולחוסן, ובה יש לילד תחושת עצמי גופנית-נפשית שלמה הפוגשת בעולם מתוך סקרנות, חדוה והנאה.

כך מתפתחת תחושת עצמי תקינה – “אני ראוי/ה” (לטוב, לאהבה, לשפע, לביטחון…) ו“אני יכול/ה” (להיות אוטנטי/ת, לתת אמון, להצליח, להתגבר על קשיים, להיות בעל/ת הבית של חיי – agency) ותחושת שייכות של היות אנושי בין בני אנוש.

בסביבה מוקדמת בלתי מכווננת, מזניחה, לא עקבית, מפחידה, פולשנית  או פוגענית מתפתחת היקשרות לא בטוחה – נמנעת, אמביוולנטית ו/או חסרת ארגון. לכל אחד מסגנונות אדפטיביים אלה מופעים אופייניים משלו היכולים להשפיע על מהלך החיים כולם, אך יכולים גם להשתנות בעקבות מפגשי חיים מגוונים.

אופני ההיקשרות השונים מגולמים בגוף ובאים לידי ביטוי בטונוס השרירים, ביציבה ובהחזקת הגוף, בהבעות פנים, במצלול קולי, ביכולות חישת הגוף והעצמי (אינטרוספציה ופרופריאוספציה), בויסות ואינטגרציה של מידע חושי וביכולת להרגעה עצמית, כולל התמודדות עם רגשות קשים ומפגשים מאתגרים. 

הקורס יאפשר הכרות מעמיקה עם הביטויים הרגשיים, הסומאטיים וההתנהגותיים של דפוסי ההיקשרות. באמצעות לימוד תיאורטי, התנסויות בחוויות מתקנות של היקשרות בשילוב תרגולים של מודעות סומאטית (גופנית) הכוללים מגע, תנועה, מדיטציה, קול ונשימה, נסלול את הדרך בחזרה אל עבר היקשרות בטוחה.

הקורס מיועד למטפלי נפש, מטפלים ברפואה משלימה ומקצועות פארארפואיים, מורים ומטפלים ביוגה ומודעות גופנית.

 

על המנחות: 

רות בן אשר– פסיכולוגית קלינית בכירה, מדריכה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי; מטפלת מוסמכת בטראומה בשיטות SE, TRE, EMDR; מלמדת טיפול ממוקד גוף בטראומה וטיפול בטראומות טרום לידה ולידה במרכז הישראלי לרפואת גוף נפש ברמת השרון, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית במים IAT; משלבת כלים מגישות IFS, AEDP, דעת לב- טיפול בובריאני, שאמאניזם עברי ופסיכולוגיה בודהיסטית בעבודתה הקלינית.

מיכל ירקוני– מטפלת בגישת BMC, מטפלת מוסמכת ביוגה תרפיה C-IAYT, מטפלת בSE. מייסדת שותפה של בית הספר להכשרת מטפלים ביוגה תרפיה גןף-תבונה. מלמדת סדנאות אנטומיה חויתית ותנועה התפתחותית בגישת BMC למורים ליוגה ואנשי טיפול. מטפלת  באמצעות יוגה תרפיה ותנועה מודעת במגוון סוגיות פיזיות ונפשיות.

 

איפה? 

סטודיו הפגודה שדות-ים

מתי?

מועד חדש יפורסם בהמשך

עלות: 

בהרשמה מוקדמת:  3800ש״ח

בהרשמה רגילה: 4200 ש״ח

 

נהלי הרשמה:  דמי הרשמה בסך 500 ש״ח (לא יוחזרו במקרה של ביטול).

במקרה של ביטול השתתפות עד חודש לפני מועד פתיחת הקורס יוחזר מלוא הסכום למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות עד שבועיים שלפני פתיחת הקורס יוחזרו 50% מעלות הקורס למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות לאחר מועד זה לא יינתן החזר כספי. כל האמור נכון למעט במקרה של מצב בריאותי או בידוד בשל הקורונה (עם הצגת אישור רפואי).

לפרטים והרשמה: רות בן אשר 054-4925983 מיכל ירקוני 052-3791653

ההשתתפות בקורס מותנית בשיחת הכרות עם המנחות.

להתחיל מבראשית: התהוות גופקשר-קשרגוף
קורס שנתי למטפלים בהנחיית רות בן אשר, פסיכולוגית קלינית, ומיכל ירקוני מטפלת בגישת ®BMC

אמבודימנט של תקופת העוברות כמצע להתהוות הגוף, התהוות הקשר ומערכת היחסים ביניהם בהתפתחות תקינה ובהתפתחות בצל טראומה. 

סופ״ש ראשון  10:00-18:00 מהחלום עד להשרשה

סופ״ש שני  10:00-18:00 מקצב הזנה וגבולות

סופ״ש שלישי  10:00-18:00 היווצרות והתבססות תחושת העצמי

 תאריכים לשנת הלימודים 23-24 יפורסמו בקרוב

 

אנחנו יצורים של קשר, אנחנו נפגעים בקשר ורק בתוך קשר אנו יכולים להחלים. התפתחות תקינה יכולה להתרחש רק בתוך שדה יחסים בטוח, אמפתי, קשוב ומכוונן אשר מהווה עבור הרך הנולד בסיס בטוח, מרגיע, מחזק ומעודד הנמצא עבורו כאשר הוא שב מחקר העולם ושמח איתו בגילוייו.

כישלון בשדה זה גורם לסבל האנושי הרב ביותר ולשבר בסיסי עמוק. שבר זה הוא טראומה של התקשרות (attachment trauma).

 הרחם האימהי הוא שדה היחסים האנושי הראשון, המספק לעובר סביבה מחזיקה “טובה דיה” שבתוכה נענים צרכים בסיסיים כמו ביטחון, הזנה והדהוד. בהיעדר סביבה מיטיבה כזו נפגע העובר, הנמצא במצב טרום גיבוש תחושת העצמי, כשלרשותו עומדות הגנות פרימיטיביות ביותר של נוקשות, נסיגה, התמוטטות, ניתוק ודיסוציאציה.

הקורס להתחיל מבראשית מתבסס על ההכרה ש”הגוף הוא הכספת של הנפש” – שזיכרון הפצעים העתיקים מאוחסן ברקמות, בנוזלים, באיברי הגוף ובתפקודיהם.

טראומה של התקשרות יכולה להתרחש בכל אחד משלבי ההתפתחות העוברית ועד להבשלתו המלאה של העובר.

בקורס להתחיל מבראשית לומדים המשתתפים, חווים ומתרגלים על האופנות הטבעית והבריאה של כל אחד משלבי ההתפתחות העוברית מנקודת מבט גופנית – רגשית – מנטלית – רוחנית וכך נפתחת בפניהם הזדמנות לשוב אל אותם שלבים ולמצוא בהם ריפוי והחלמה.

בפן הפסיכולוגי, הקורס להתחיל מבראשית בו עוברים המשתתפים דרך שלבי העוברות השונים, מפגיש את המשתתפות/ים בפני שאלות קיומיות והתפתחותיות המשפיעות על כל מהלך חיינו, המיוחסות בדרך כלל לשלבי ההתפתחות של הינקות או הילדות המוקדמת  [“האם יש לי מקום בעולם הזה”; החיבור שלי לחיים ולחיות שבי; תחושת ההשתייכות שלי; הדרכים שלי להתקשרות (להיאחז או לסגת מהזולת); היכולת לומר “כן” ו”לא”; האופן בו אני מתחיל כל דבר חדש בחיי – מערכות יחסים, פרוייקטים ועוד – כיצד אני מתנהל בתוכו ומסיים אותו; ועוד].

התנסויות טרום מילוליות מוקדמות מעצבות (לטוב ולרע) את העצמי המתפתח. התנסויות אלה מיוצגות ומופנמות ויוצרות מודל עבודה פנימי – סכמה הרשומה בנוירופיזיולוגיה של גופנו, ומכוונת את חיינו. על ידי חזרה לדפוסי תנועה ויחסים ראשוניים אנו מכוונים ליצור חיווט של נתיבים נוירולוגיים חדשים ולהתמיר התקשרות לא בטוחה להתקשרות בטוחה.

בקורס להתחיל מבראשית כל אחד משלבי העובריות ייחקר באופן חוויתי, באמצעות תהליכי אמבודימנט הלקוחים מהתחום הסומאטי  ®Body Mind Centering. מתוך חקר יסודי זה תיבחן האפשרות לאיתחול מחדש פסיכולוגי אשר יחצה את מקומות הטראומה לכיוון של החלמה. 
 

®BMC הינו תחום טיפולי שפותח על ידי בוני ביינברידג’ כהן בתחילת שנות השבעים. ביינברידג׳ כהן פיתחה מפת דרכים לחקירה של מבנה הגוף והתנועה באמצעות  אמבודימנט- ידיעה גופנית.

עקרונות הגישה מבוססים על ההבנה כי הגוף והתודעה קשורים זה בזה קשר בלתי נפרד. באמצעות התודעה ניתן לעורר מודעות גופנית בכל רקמות הגוף, החל ממערכות הגוף השונות- השלד, השרירים, האיברים הפנימיים, הנוזלים, מערכת העצבים והמערכת ההורמונאלית ועד הרמה המיקרוסקופית של תאי הגוף. תחומי החקירה המרכזיים של הגישה מתמקדים בלימוד מעמיק של האנטומיה והפיזיולוגיה של הגוף ובאופן בו תנועה מתפתחת בגוף האנושי, החל משלב העובריות ועד היכולת לנוע באופן רצוני. תהליך החקירה משלב למידה תיאורטית עם התנסויות חווייתיות כדמיון מודרך, נשימה, תנועה, קול ומגע.

בשמונת השבועות שלאחר הפריית הביצית על ידי הזרע מתרחש תהליך בלתי נתפס של חלוקה, התמיינות, התמקמות, התארגנות וחיבור שהינו ההיווצרות של הגוף האנושי.
בסביבה הנוזלית שבה מתרחש התהליך, זרימה ותנועה הן הבסיס ליצירת המבנה.
בוני ביינברידג’ כהן, מפתחת גישת®Body-Mind Centering מזמינה אותנו לחקירת עומק של תהליך זה ואומרת: Embryology is a map. a map that means nothing unless it is remembered through your own body

הקורס להתחיל מבראשית הוא הזמנה למסע של היזכרות. היזכרות סומאטית, דרך הגוף, בשלבים הראשונים של ההווייה האנושית.

הקורס מיועד למטפלי נפש, מטפלים ברפואה משלימה ומקצועות פארארפואיים, מורים ומטפלים ביוגה ומודעות גופנית.

על המנחות: רות בן אשר- פסיכולוגית קלינית בכירה, מדריכה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי; מטפלת מוסמכת בטראומה בשיטות SE, TRE, EMDR; מלמדת טיפול ממוקד גוף בטראומה וטיפול בטראומות טרום לידה ולידה במרכז הישראלי לרפואת גוף נפש ברמת השרון, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית במים IAT; משלבת כלים מגישות IFS, AEDP, דעת לב- טיפול בובריאני, שאמאניזם עברי ופסיכולוגיה בודהיסטית בעבודתה הקלינית.

מיכל ירקוני- מטפלת בגישת BMC, מטפלת מוסמכת ביוגה תרפיה C-IAYT, מטפלת בSE. מייסדת שותפה של בית הספר להכשרת מטפלים ביוגה תרפיה גןף-תבונה. מלמדת סדנאות אנטומיה חויתית ותנועה התפתחותית בגישת BMC למורים ליוגה ואנשי טיפול. מטפלת  באמצעות יוגה תרפיה ותנועה מודעת במגוון סוגיות פיזיות ונפשיות.

עלות הקורס בהרשמה מוקדמת: 5500 ש״ח. מחיר מלא: 5800 ש״ח
נהלי הרשמה:  דמי הרשמה בסך 350 ש״ח (לא יוחזרו במקרה של ביטול).
במקרה של ביטול השתתפות עד חודש לפני מועד פתיחת הקורס יוחזר מלוא הסכום למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות עד שבועיים שלפני פתיחת הקורס יוחזרו 50% מעלות הקורס למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות לאחר מועד זה לא יינתן החזר כספי. כל האמור נכון למעט במקרה של מצב בריאותי או בידוד בשל הקורונה (עם הצגת אישור רפואי).

במקרה והמנחות ייאלצו לבטל את הקורס בשל הגבלות הקורונה יוחזרו כל התשלומים במלואם.

לפרטים והרשמה: רות בן אשר 054-4925983 מיכל ירקוני 052-3791653

 

רוצים להתעדכן בפתיחת המחזור הבא של הקורס להתחיל מבראשיתהשאירו את הפרטים כאן

אגן של אישה- קורס באמבודימנט בגישת Body Mind Centering

ארבעה מפגשים מוקלטים, אורך כל מפגש שעתיים וחצי

להכיר, להתיידד ולהרגיש את האגן שלך מבפנים. אמבודימנט הוא תהליך של טיפוח מודעות גופנית ישירה באופן בו ידע מותמר לידיעה פנימית עמוקה.

האגן הנשי הוא מיכל ובית לאיברים ולתהליכים פיזיולוגיים ורגשיים.

הוא מכיל את איברי הפריון, איברי המין והעונג המיני, את שלפוחית השתן והשופכה, את המעי הגס, החלחולת ופי הטבעת. הוא מלא בעצבים, כלי דם ולימפה. אלו מוחזקים במערכת שרירים ורצועות המחבקת ומערסלת המאפשרת יציבות ואלסטיות. 

הכרות חוויתית תחושתית עם המבנה, התנועתיות ומערכות היחסים בין חלקיו השונים של האגן מרחיבה את המודעות הגופנית, מאפשרת זיהוי והבנה של תחושות, מחזקת את השליטה בהפעלה נכונה של שרירי קרקעי האגן והבטן, נותנת כלים להתמודדות עם אי נוחות וכאבים, פותחת אפשרויות לחקירה של מיניות, ומעצימה חיבור לתבונה הנשית ומתנותיה.

אמבודימנט של האגן הנשי עשוי לתמוך בהתמודדות עם הפרעות שונות הקשורות לאיברי המין והפריון ובהפרעות הקשורות לחוסר איזון הורמונאלי, ולהתמודדות עם סוגים שונים של כאבי אגן (אורטופדיים או פנימיים).

הקורס מיועד לכל אישה, בכל גיל ובכל מצב גופני.

נושאי המפגשים:

מפגש ראשון- תמיכה קודמת לתנועה: עצמות האגן

מפגש שני- הטון הנכון: שרירי האגן

מפגש שלישי – פנימיות: איברי האגן

מפגש רביעי- סוד נסתר: איברי המין והדגדגן

מבנה השיעורים:

– למידה תיאורטית חוויתית באמצעות תמונות, סרטונים ודגמים.

– תרגולים באמבודימנט הכוללים תנועה, נשימה, מגע, תנוחות יוגה, מדיטציה וכתיבה.

שאלות ותשובות שהוקלטו במהלך הקורס ששודר בלייב.

עלות הקורס כולו: 480 ש״ח

עלות מפגש בודד: 150 ש״ח

במידה וישנו קושי לשלם את המחיר המלא אנא פנו אלי במייל או טלפון.

כדי להשלים את ההרשמה ולקבל את הלינק להקלטות כתבו מייל ל[email protected] וציינו את שם המפגש אליו נרשמתם.