קורסים וסדנאות

להתחיל מבראשית: התהוות גופקשר-קשרגוף
קורס שנתי למטפלים בהנחיית רות בן אשר, פסיכולוגית קלינית, ומיכל ירקוני מטפלת בגישת ®BMC

אמבודימנט של תקופת העוברות כמצע להתהוות הגוף, התהוות הקשר ומערכת היחסים ביניהם בהתפתחות תקינה ובהתפתחות בצל טראומה. 

סטודיו הפגודה, שדות ים

סופ״ש ראשון 6-8/1/22 10:00-18:00 מהחלום עד להשרשה

סופ״ש שני 3-5/3/22 10:00-18:00 מקצב הזנה וגבולות

סופ״ש שלישי 9-11/6/22 10:00-18:00 היווצרות והתבססות תחושת העצמי

 

אנחנו יצורים של קשר, אנחנו נפגעים בקשר ורק בתוך קשר אנו יכולים להחלים. התפתחות תקינה יכולה להתרחש רק בתוך שדה יחסים בטוח, אמפתי, קשוב ומכוונן אשר מהווה עבור הרך הנולד בסיס בטוח, מרגיע, מחזק ומעודד הנמצא עבורו כאשר הוא שב מחקר העולם ושמח איתו בגילוייו.

כישלון בשדה זה גורם לסבל האנושי הרב ביותר ולשבר בסיסי עמוק. שבר זה הוא טראומה של התקשרות (attachment trauma).

 הרחם האימהי הוא שדה היחסים האנושי הראשון, המספק לעובר סביבה מחזיקה “טובה דיה” שבתוכה נענים צרכים בסיסיים כמו ביטחון, הזנה והדהוד. בהיעדר סביבה מיטיבה כזו נפגע העובר, הנמצא במצב טרום גיבוש תחושת העצמי, כשלרשותו עומדות הגנות פרימיטיביות ביותר של נוקשות, נסיגה, התמוטטות, ניתוק ודיסוציאציה.

הקורס להתחיל מבראשית מתבסס על ההכרה ש”הגוף הוא הכספת של הנפש” – שזיכרון הפצעים העתיקים מאוחסן ברקמות, בנוזלים, באיברי הגוף ובתפקודיהם.

טראומה של התקשרות יכולה להתרחש בכל אחד משלבי ההתפתחות העוברית ועד להבשלתו המלאה של העובר.

בקורס להתחיל מבראשית לומדים המשתתפים, חווים ומתרגלים על האופנות הטבעית והבריאה של כל אחד משלבי ההתפתחות העוברית מנקודת מבט גופנית – רגשית – מנטלית – רוחנית וכך נפתחת בפניהם הזדמנות לשוב אל אותם שלבים ולמצוא בהם ריפוי והחלמה.

בפן הפסיכולוגי, הקורס להתחיל מבראשית בו עוברים המשתתפים דרך שלבי העוברות השונים, מפגיש את המשתתפות/ים בפני שאלות קיומיות והתפתחותיות המשפיעות על כל מהלך חיינו, המיוחסות בדרך כלל לשלבי ההתפתחות של הינקות או הילדות המוקדמת  [“האם יש לי מקום בעולם הזה”; החיבור שלי לחיים ולחיות שבי; תחושת ההשתייכות שלי; הדרכים שלי להתקשרות (להיאחז או לסגת מהזולת); היכולת לומר “כן” ו”לא”; האופן בו אני מתחיל כל דבר חדש בחיי – מערכות יחסים, פרוייקטים ועוד – כיצד אני מתנהל בתוכו ומסיים אותו; ועוד].

התנסויות טרום מילוליות מוקדמות מעצבות (לטוב ולרע) את העצמי המתפתח. התנסויות אלה מיוצגות ומופנמות ויוצרות מודל עבודה פנימי – סכמה הרשומה בנוירופיזיולוגיה של גופנו, ומכוונת את חיינו. על ידי חזרה לדפוסי תנועה ויחסים ראשוניים אנו מכוונים ליצור חיווט של נתיבים נוירולוגיים חדשים ולהתמיר התקשרות לא בטוחה להתקשרות בטוחה.

בקורס להתחיל מבראשית כל אחד משלבי העובריות ייחקר באופן חוויתי, באמצעות תהליכי אמבודימנט הלקוחים מהתחום הסומאטי  ®Body Mind Centering. מתוך חקר יסודי זה תיבחן האפשרות לאיתחול מחדש פסיכולוגי אשר יחצה את מקומות הטראומה לכיוון של החלמה. 
 

®BMC הינו תחום טיפולי שפותח על ידי בוני ביינברידג’ כהן בתחילת שנות השבעים. ביינברידג׳ כהן פיתחה מפת דרכים לחקירה של מבנה הגוף והתנועה באמצעות  אמבודימנט- ידיעה גופנית.

עקרונות הגישה מבוססים על ההבנה כי הגוף והתודעה קשורים זה בזה קשר בלתי נפרד. באמצעות התודעה ניתן לעורר מודעות גופנית בכל רקמות הגוף, החל ממערכות הגוף השונות- השלד, השרירים, האיברים הפנימיים, הנוזלים, מערכת העצבים והמערכת ההורמונאלית ועד הרמה המיקרוסקופית של תאי הגוף. תחומי החקירה המרכזיים של הגישה מתמקדים בלימוד מעמיק של האנטומיה והפיזיולוגיה של הגוף ובאופן בו תנועה מתפתחת בגוף האנושי, החל משלב העובריות ועד היכולת לנוע באופן רצוני. תהליך החקירה משלב למידה תיאורטית עם התנסויות חווייתיות כדמיון מודרך, נשימה, תנועה, קול ומגע.

בשמונת השבועות שלאחר הפריית הביצית על ידי הזרע מתרחש תהליך בלתי נתפס של חלוקה, התמיינות, התמקמות, התארגנות וחיבור שהינו ההיווצרות של הגוף האנושי.
בסביבה הנוזלית שבה מתרחש התהליך, זרימה ותנועה הן הבסיס ליצירת המבנה.
בוני ביינברידג’ כהן, מפתחת גישת®Body-Mind Centering מזמינה אותנו לחקירת עומק של תהליך זה ואומרת: Embryology is a map. a map that means nothing unless it is remembered through your own body

הקורס להתחיל מבראשית הוא הזמנה למסע של היזכרות. היזכרות סומאטית, דרך הגוף, בשלבים הראשונים של ההווייה האנושית.

הקורס מיועד למטפלי נפש, מטפלים ברפואה משלימה ומקצועות פארארפואיים, מורים ומטפלים ביוגה ומודעות גופנית.

על המנחות: רות בן אשר- פסיכולוגית קלינית בכירה, מדריכה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי; מטפלת מוסמכת בטראומה בשיטות SE, TRE, EMDR; מלמדת טיפול ממוקד גוף בטראומה וטיפול בטראומות טרום לידה ולידה במרכז הישראלי לרפואת גוף נפש ברמת השרון, פסיכותרפיסטית אינטגרטיבית במים IAT; משלבת כלים מגישות IFS, AEDP, דעת לב- טיפול בובריאני, שאמאניזם עברי ופסיכולוגיה בודהיסטית בעבודתה הקלינית.

מיכל ירקוני- מטפלת בגישת BMC, מטפלת מוסמכת ביוגה תרפיה C-IAYT, מטפלת בSE. מייסדת שותפה של בית הספר להכשרת מטפלים ביוגה תרפיה גןף-תבונה. מלמדת סדנאות אנטומיה חויתית ותנועה התפתחותית בגישת BMC למורים ליוגה ואנשי טיפול. מטפלת  באמצעות יוגה תרפיה ותנועה מודעת במגוון סוגיות פיזיות ונפשיות.

עלות הקורס בהרשמה מוקדמת עד 1/10/21: 5500 ש״ח. מחיר מלא: 5800 ש״ח
נהלי הרשמה:  דמי הרשמה בסך 350 ש״ח (לא יוחזרו במקרה של ביטול).
במקרה של ביטול השתתפות עד חודש לפני מועד פתיחת הקורס יוחזר מלוא הסכום למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות עד שבועיים שלפני פתיחת הקורס יוחזרו 50% מעלות הקורס למעט דמי ההרשמה. במקרה של ביטול השתתפות לאחר מועד זה לא יינתן החזר כספי. כל האמור נכון למעט במקרה של מצב בריאותי או בידוד בשל הקורונה (עם הצגת אישור רפואי).

במקרה והמנחות ייאלצו לבטל את הקורס בשל הגבלות הקורונה יוחזרו כל התשלומים במלואם.

לפרטים והרשמה: רות בן אשר 054-4925983 מיכל ירקוני 052-3791653

 

מקום שקט- קורס הכשרה למורים ליוגה ומטפלים
יוגה רגישה למתמודדים עם תסמיני פוסט טראומה על רקע בטחוני*

בישראל ישנם כיום עשרות אלפי גברים ונשים המתמודדים עם תסמיני פוסט טראומה עקב שירותם הבטחוני.                         קורס זה נוצר מתוך רצון להנגיש ולאפשר שיעורי יוגה רגישה ייעודיים לאוכלוסיה זו.

3*הקורס ייתן כלים לעבודה עם תסמיני פוסט טראומה והפרעות חרדה הנובעים מסוגים שונים של טראומה.

חלק א׳: הבסיס הנוירופיזיולוגי של PTSD ויסות ואיזון באמצעות כלים מעולם היוגה
5 מפגשים בזום, ימי חמישי 9:30-12:00 יולי 2021

חלק ב׳: הכשרת מורים ליוגה רגישה לטראומה
12 מפגשים פרונטאליים
ימי רביעי, 
אוקטובר-דצמבר
9:00-14:30
סטודיו אל המעין עין עירון

טראומה היא נזק שנגרם לנפש בעקבות חוויה או חוויות קשות במיוחד. החוויה הטראומטית עשויה להיות חד-פעמית או חוזרת ונשנית, והיא מכניסה את האדם למצב של הלם, בו הוא אינו מסוגל להתמודד ולספוג בו את הרעיונות והרגשות הקשורים בחוויה.

ההשפעה של טראומה ניכרת בכל רבדי ההוויה של האדם- פיזית, מנטאלית, רגשית ורוחנית.

לא כל מי שעבר חווייה טראומטית יפתח תסמיני פוסט טראומה.

PTSD היא הפרעת חרדה המתפתחת בעקבות חווייה טראומטית.

ברמה הפיזיולוגית PTSD הינו ביטוי של חוסר איזון בפעילות של מערכת העצבים האוטונומית, הבאה לידי ביטוי בתנועה כאוטית בין הפעלה של המערכת הסימפטטית, (עוררות יתר, מתח וטונוס שרירי גבוה, אימפולסיביות, חרדה, קשיי שינה, דריכות), לפעילות מוגברת של מערכת העצבים הפאראסימפטטית (הפעלה של הDorsal Vegal, freeze response) הבאה לידי ביטוי בהאטה משמעותית של תהליכים פיזיולוגיים, פגיעה במערכות העיכול, החיסון והמערכת ההורמונאלית, כבדות גופנית, סירבול, דיכאון, מצבי ניתוק, הימנעות והסתגרות.

בנוסף להיותה נתיב להתעוררות רוחנית, יוגה נחקרה ונמצאה כיעילה ומשמעותית למניעה, התמודדות וצמיחה מטראומה. לשילוב של מדיטציה, נשימה מודעת, תנועה והרפייה יש השפעה על ויסות ואיזון מערכת העצבים, חיבור מחודש ומיטיב עם הגוף והחזרת תחושה של אמון, שליטה ומסוגלות, הגדלת יכולת ההכלה של תחושות ורגשות ואפשרות למפגש עם החלקים שנותרו שלמים למרות ועל אף הפגיעה.

קורס הכשרה למורים ליוגה ומטפלים

חלק א׳: הבסיס הנוירויפיזיולוגי של PTSD, ויסות ואיזון עוררות באמצעות כלים מעולם היוגה.

הקורס יתן בסיס להבנה של מהי טראומה, מהו  PTSD ומדוע אימון היוגה יעיל להתמודדות עם תסמיני פוסט טראומה. הקורס ייתן כלים בסיסיים מעולם היוגה והמודעות הגופנית  לויסות והרגעה של מצבי עוררות.

הכלים שיילמדו ניתנים ליישום הן בשיעורי יוגה והן בקליניקה כחלק מטיפול שיחתי.

5 מפגשים בזום. ימי חמישי 1,8,15,22,29 ליולי 2021 9:00-12:00 ניתן להשתתף בלייב או לצפות בהקלטות.

הקורס מיועד למורים ליוגה ומטפלים (פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים בתנועה, מטפלי גוף נפש).

עלות חלק א׳: 600 ש״ח.

לתשלום מאובטח באמצעות כרטיס אשראי  

מפגש ראשון

 • מהי טראומה
 • מהו PTSD- סימפטומים, כיצד מתבטא ברבדי ההווייה של האדם.
 • בעיות בריאות גופניות ונפשיות נלוות לPTSD
 • יוגה ככלי תומך.
 • אימון.

מפגש שני

 • מערכת העצבים האוטונומית ותיאורית הפוליואגל- החשיבות של תחושת בטחון.
 • טראומה והמוח.
 • חשיבות הגוף בטיפול בטראומה.
 • אימון.

מפגש שלישי

 • כלים גופניים לויסות ואיזון.
 • הנשימה ככלי מווסת.
 • אימון נשימה.

מפגש רביעי

 • מודעות גופנית ככלי טיפולי
 • פרופריאוספציה
 • אינטרוספציה
 • אימון- יוגה נידרה.

מפגש חמישי

 • טיפוח חמלה ואהבה עצמית
 • מטפל רגיש לטראומה
 • ויסות עצמי למורים מטפלים
 •  

חלק ב׳: הכשרת מורים ליוגה רגישה לטראומה

חלק זה של הקורס מיועד למורים מנוסים ליוגה בעלי הכשרה של 200 שעות לפחות, המעונינים לפתוח קבוצות יוגה ייעודיות לאוכלוסיה זו, ולהצטרף לקהילה הצומחת של מורים ליוגה רגישה לטראומה.

כדי להשתתף  בחלק ב׳ יש להשתתף תחילה בחלק א׳ בלייב או באמצעות צפייה בהקלטות.

הקורס כולל 12 מפגשים פרונטאליים שיתמקדו בלמידת עקרונות של יוגה רגישה לטראומה על פי גישת יוגה תרפיה גוף-תבונה.

לגישה זו שישה עקרונות מנחים: תמיכה קודמת לתנועה, ראיית השלם, אליינמנט, ויסות ואיזון, גמישות המוח ונוכחות ואהבה.

סיליבוס מלא של המפגשים יינתן בהמשך לנרשמים.

ההרשמה לקורס מותנית בשיחת הכרות.

6/10-2912/21 ימי ד׳ 9:00-14:30 סטודיו אל המעין עין עירון

עלות חלק ב׳: 2850 ש״ח

לתשלום מאובטח באמצעות כרטיס אשראי

לפרטים נוספים, שאלות והרשמה: 052-3791653 wisdombodyoga@gmail.com

לדעת את הגוף-קורס העמקה שנתי ביוגה ו®BMC

הקורס ״לדעת את הגוף״ יוצא לשנת שבתון והתחדשות ולא ייפתח למחזור נוסף במהלך 2021-2022. להתראות בשנה הבאה!

שיעורי העמקה המשלבים אימון יוגה קלאסי עם חקירה של עקרונות תנועתיים ואנטומיים מתוך התחום הסומאטי ®Body Mind Centering.

®BMC הינו תחום טיפולי שפותח על ידי בוני ביינברידג’ כהן בתחילת שנות השבעים. ברגישותה ובגאונותה שרטטה בוני מפת דרכים לחקירה של מבנה הגוף והתנועה באמצעות embodiment – ידיעה גופנית: שימוש בדרכים מגוונות להפנמת והנכחת ידע תיאורטי אל תוך החוויה הגופנית-נפשית.

בדומה לאימון היוגה, עקרונות הגישה מבוססים על ההבנה כי הגוף והתודעה קשורים זה בזה קשר בלתי נפרד.
בבי אמ סי אנחנו משתמשים בתודעה כדי לעורר מודעות גופנית בכל רקמות הגוף, החל ממערכות הגוף השונות – השלד, השרירים, האיברים הפנימיים, הנוזלים, מערכת העצבים והמערכת ההורמונאלית ועד הרמה המיקרוסקופית של תאי הגוף. המודעות המתפתחת “מעירה” את הרקמות, מאפשרת שימוש מאוזן ומיטבי, מרחיבה את “מפת הגוף” הפנימית, תומכת בזיהוי דפוסים ושופכת אור על הקשר בין מחשבות ורגשות לביטויים בגוף.
תחומי החקירה המרכזיים של הגישה מתמקדים בלימוד מעמיק של האנטומיה והפיזיולוגיה של הגוף ובאופן בו תנועה מתפתחת בגוף האנושי, החל משלב העובריות ועד היכולת לנוע באופן רצוני.

תרגול יוגה המשלב ®BMC מאפשר:
חוויית תרגול תלת מימדית עשירה ואורגנית.
פיתוח איכות תנועתית של חוסר מאמץ, זרימה,ארגון פנימי ונועם.
חווייה ישירה של המאפיינים, האיכויות והתמיכה שמערכות הגוף השונות מעניקות לתנועה ולתנוחות יוגה.
טיפוח יכולות חישה פנימיות מעודנות הפותחות צוהר להבנת הרובד האנרגטי של אימון היוגה.
גילוי של דרכים חדשות לנוע ולחוות את הגוף.
הרחבה וחידוד של מודעות גוף-נפש, תהליך המביא להעצמה אישית ופיתוח כלים לחקירה והקשבה פנימית.

כל שיעור משלב לימוד חוויתי של עקרון אנטומי או תנועתי באמצעות חקירה תנועתית, עבודה במגע, צפייה בסרטונים, התבוננות במודלים ועוד, ולאחריו אימון יוגה מתקדם המשלב פראנאיאמה, אסאנה ומדיטציה בו נחקר ומיושם העקרון שנלמד. הקורס הינו תהליכי והשיעורים נבנים כרצף המשכי.

*הקורס מיועד למורים ומתאמנים ביוגה, ולעוסקים במקצועות הגוף והתנועה הבקיאים בשפת היוגה.

בקורס 32 מפגשים. העלות: 3200 ₪.
השתתפות בשיעור בודד על בסיס מקום פנוי בעלות של 120 ₪.

אגן של אישה- קורס באמבודימנט בגישת Body Mind Centering

ארבעה מפגשים מוקלטים, אורך כל מפגש שעתיים וחצי

להכיר, להתיידד ולהרגיש את האגן שלך מבפנים. אמבודימנט הוא תהליך של טיפוח מודעות גופנית ישירה באופן בו ידע מותמר לידיעה פנימית עמוקה.

האגן הנשי הוא מיכל ובית לאיברים ולתהליכים פיזיולוגיים ורגשיים.

הוא מכיל את איברי הפריון, איברי המין והעונג המיני, את שלפוחית השתן והשופכה, את המעי הגס, החלחולת ופי הטבעת. הוא מלא בעצבים, כלי דם ולימפה. אלו מוחזקים במערכת שרירים ורצועות המחבקת ומערסלת המאפשרת יציבות ואלסטיות. 

הכרות חוויתית תחושתית עם המבנה, התנועתיות ומערכות היחסים בין חלקיו השונים של האגן מרחיבה את המודעות הגופנית, מאפשרת זיהוי והבנה של תחושות, מחזקת את השליטה בהפעלה נכונה של שרירי קרקעי האגן והבטן, נותנת כלים להתמודדות עם אי נוחות וכאבים, פותחת אפשרויות לחקירה של מיניות, ומעצימה חיבור לתבונה הנשית ומתנותיה.

אמבודימנט של האגן הנשי עשוי לתמוך בהתמודדות עם הפרעות שונות הקשורות לאיברי המין והפריון ובהפרעות הקשורות לחוסר איזון הורמונאלי, ולהתמודדות עם סוגים שונים של כאבי אגן (אורטופדיים או פנימיים).

הקורס מיועד לכל אישה, בכל גיל ובכל מצב גופני.

נושאי המפגשים:

מפגש ראשון- תמיכה קודמת לתנועה: עצמות האגן

מפגש שני- הטון הנכון: שרירי האגן

מפגש שלישי – פנימיות: איברי האגן

מפגש רביעי- סוד נסתר: איברי המין והדגדגן

מבנה השיעורים:

– למידה תיאורטית חוויתית באמצעות תמונות, סרטונים ודגמים.

– תרגולים באמבודימנט הכוללים תנועה, נשימה, מגע, תנוחות יוגה, מדיטציה וכתיבה.

שאלות ותשובות שהוקלטו במהלך הקורס ששודר בלייב.

 

עלות הקורס: 480 ש״ח

עלות מפגש בודד: 150 ש״ח

במידה וישנו קושי לשלם את המחיר המלא אנא פנו אלי במייל או טלפון.

כדי להשלים את ההרשמה ולקבל את הלינק למפגש כתבו מייל לwisdombodyoga@gmail.com וציינו את שם המפגש אליו נרשמתם.

 

CORE- Body mind Centering® and Yoga Therapy training

The training is postponed to August 2022 due to Covid-19 Pandemic      

Luna Alignment Yoga teacher training center

Koh-Phangan, Thailand

 

In the worlds of movement trainings, the term “core” usually relates to the layers of the abdomen muscles.

In Body Mind Centering® and in Yoga, the term “core” has additional physical, mental and energetic elements.

In this summer intensive of BMC® and yoga therapy we will use embodiment practices to learn and explore the various layers of our core.

The course will include the following subjects:

        Core through the lens of the yoga philosophy

        Embryological development of the spine- the notochord and its relationship to Sushumna nadi

        Experiential anatomy of the spine

        Experiential anatomy of the diaphragms of the body

        The abdomen muscles and the Psoas

        Embryological development of the digestive tract and the mesentery

        The early developmental movement pattern of “naval radiation”- starfish pattern.

        Trauma and the core of the body- the polyvagal theory

        Embodiment of the organs of fertility (uterus, ovaries/testes) as core

The nature of this training is experiential, incorporating theoretical study and discussions, Yoga practice of Asana, Pranayama and meditation, guided movement explorations, touch and creative expression through art and writing.

The course is open for practitioners and teachers of yoga and for practitioners and therapists of different body-mind modalities. 

For more details: https://www.lunaalignmentyoga.com