קורסים וסדנאות

גשר בין שמים וארץ- שרירי הפסואס סרעפת הנשימה וסרעפת קרקעית האגן

הסטודיו ליוגה בסביון
יום שישי 5/12/19
11:00-16:00

שרירי האיליופסואס מהווים גשר המחבר בין החלק האחורי לקדמי של הגוף, בין חלקו העליון לחלקו התחתון ובין סרעפת הנשימה לסרעפת קרקעית האגן.

הקשר ההדוק בין האיליופסואס לסרעפות הגוף משפיע על איכות הנשימה, התנועה והיציבה של הגוף. מתח, נוקשות או חולשה בכל אחד מהם ישפיע באופן ישיר על האחרים.

בנוסף להיותם שרירים חשובים ליציבה ולתנועת הגוף, שרירי האיליופסואס לוקחים חלק בתגובת החירום של הגוף (Fight or Flight) כיון שיש להם תפקיד משמעותי בארגון הגוף לריצה, לחימה או התקפלות לשם הגנה. מתוך כך, מצבים של מתח וחרדה יבואו לידי ביטוי בכווץ וקיצור של האיליאופסואס. 

בשל הסמיכות אל החיבור האחורי של הסרעפת, ואל החלק הקדמי של קרקעית האגן, גם הנשימה מושפעת באופן ישיר מהטונוס והחיוניות של האיליאופסואס. עבודה מודעת עם הסרעפות והאיליופסואס מהווה נתיב לאיזון מערכת העצבים האוטונומית ולהקלה על תסמינים נפשיים וגופניים רבים.

הסדנה תתמקד בלמידה חוויתית והפנמה גופנית ((embodiment של האנטומיה של שרירי האיליופסואס והסרעפות, חקירה של מערכת היחסים בינהם ודרכים לאיזון ומיטוב של תפקודם. 

הסדנה מיועדת למתרגלים ומורים ליוגה, מורות ליוגה הריון, מורים לפילאטיס, מחול ואמנויות לחימה, דולות, מיילדות ותומכות הריון ולידה.

עלות הסדנה: 380 ש”ח

להרשמה: רויטל דהן 050-2162166

 

סדנאות הכרות עם גישת יוגה תרפיה גוף-תבונה עם מיכל ירקוני ורייצ'ל קרנצמן

סטודיו מיוגה, כפר סבא
יום שישי 17/1/20 11:00-14:00
יום שישי 13/3/20 11:00-14:00

תנועה התפתחותית בגישת BMC-דרך היוגה ודרך המים עם מיכל ירקוני ושחר ירקוני

טוביק טיפולים, קדימה
יום חמישי 23/1/20
12:00-17:00

תנועה היא הדרך הראשונית בה אנו לומדים על קיומנו ועל העולם ומהווה בסיס לכל תהליכי הלמידה וההתפתחות הפיזיולוגיים והפסיכולוגיים. שלבי התפתחות התנועה משותפים לכל בני האדם וטמונים כפוטנציאל במבנה הגנטי שלנו. חזרה מודעת אל שלבי התפתחות התנועה מאפשרת ארגון מחודש של מערכת העצבים באופן התומך בתנועה נינוחה ומאומצת פחות, הפחתת כאב ועומס, שיפור יכולות מוטוריות וקוגנטיביות ותחושת אינטגרציה וחיבור. 

תבנית כוכב הים מתחילה בזמן השהות ברחם ומשיכה לבוא לידי ביטוי בשלבים הראשונים של הינקות.

תבנית זו משמעותית באופן בו היא מאפשרת לנו לראשונה לבטא תנועה במרחב, לחוות את חלקינו השונים בפני עצמם ואת עצמנו כשלם המורכב ממערכות היחסים בין חלקיו השונים.

הסדנה תשלב: 

לימוד תיאורטי של התבנית ההתפתחותית של כוכב הים והפעימה שבבסיסה. 

התנסות חווייתית במים – כשאנחנו חוזרים לסביבה המיימית וכוללים את החוויה החושית של תנועה ומגע – דרך פגישה עם המים ועם אדם אחר – אנחנו יכולים להתחיל לצעוד במסע של היזכרות. יש משהו עמוק בתוכנו שיכול להירגע אל תוך המוכר שבחוויה. זיכרון בתאים שלנו מתחיל להתעורר. אנחנו יודעים את המקום הזה. היינו בו בעבר. 

הפנמה גופנית ביבשה דרך יוגה – כיצורי יבשה המשתמשים בכוח המשיכה ובאויר, חלק מהתגליות במים יכולות לספק לנו קרקע עשירה לתרגול והעברה של חווית הגוף הנוזלית והפועמת אל היבשה. זיכרון סומטי ער וחי מאפשר העמקה בחקירה של תבנית כוכב הים בגוף הבוגר ובתוך אסנות היוגה.

 

הסדנה מיועדת למתרגלים ומורים ליוגה, מחול, תנועה ופילאטיס, מטפלים בתנועה ומטפלי גוף נפש, ולמטפלי מים עם ידע בסיסי בתרגול יוגה.

עלות הסדנה: 480 ש”ח, בהרשמה מוקדמת עד 31/12/19 430 ש”ח

להרשמה: שחר ירקוני 052-8796981

 

 

הבסיס ההתפתחותי של היוגה - קורס העמקה שנתי 2019-2020

סטודיו לוטוס תל אביב
ימי חמישי, הראשון בכל חודש, 12:30-15:30
ספטמבר-יוני

תנועה היא הדרך הראשונית בה אנו לומדים על עצמנו ועל העולם סביבנו.

תנועת הגוף מתפתחת בתבניות או ארגונים המכוונים לאפשר תנועה זורמת וחסרת מאמץ. תבניות אלו טבועות בתוך מערכת העצבים ומופיעות באופן אורגני על פי תזמון פנימי של הגוף בשלב העובריות ולאורך שנת החיים הראשונה של התינוק. כל שלב תנועתי שמתפתח מסמן גם את הבשלתם של חלקים נוספים במערכת העצבים ומכאן גם של יכולות תפישתיות וקוגנטיביות. התפתחות התנועה בגוף האנושי משקפת גם את ההתפתחות האבולוציונית של המינים החיים- בתנועת הגוף האנושי נוכל לזהות את תנועתם של החד תאיים, ספוגי וכוכבי הים, הזוחלים והיונקים. שלבים אלו של התארגנות נקראים “תבניות תנועתיות התפתחותיות”. תבניות תנועתיות אלו מהוות את הבסיס לתנועה מאורגנת וזורמת של הגוף האנושי הבוגר. חקירה חוויתית מודעת שלהן יאפשרו ארגון וחיזוק של היסודות עליהם מושתת היכולת התנועתית, התפישתית, הפסיכולוגית והרוחנית שלנו כיום. יישום ארגונים אלו בתרגולים גופניים כיוגה, פילאטיס, מחול ואמנויות לחימה מאפשר הבנה של הבסיס התנועתי ההתפתחותי שלהם. כשאנחנו מבינים את הליבה של התנועה, מה מאפשר אותה באופן נוירולוגי, אילו מערכות תומכות בה, והפנמנו זאת באופן חווייתי, התוצאה היא איכות תנועתית ותודעתית של חוסר מאמץ, זרימה, ארגון פנימי ונועם. בנוסף, לעוסקים בטיפול רגשי המשלב תנועה או עבודת גוף מודעת יכול הלימוד להעמיק את ההבנה של הקשרים בין תנועת המטופל לעולמו הרגשי.

סדרת הסדנאות תעקוב אחרי שלבי התפתחות התנועה באופן כרונולוגי – החל מהתבניות הראשוניות ביותר שמתפתחות בסביבה המימית של הרחם ועד השלב בו תינוק נעמד ונע בצורה מורכבת וחופשית. הסדנאות ישלבו לימוד תיאורטי, תנועה חופשית ומונחית, תרגילים במגע, וחקירה של הנושאים בתוך אימון יוגה- תרגול תנוחות, נשימה ומדיטציה.

המפגשים יערכו אחת לחודש ביום חמישי הראשון של כל חודש בין השעות 12:30-15:30:

 • סדנא 1 – 5.9.19 תנועה ראשונית במרחב מימי- נשימת התאים וספוגי הים
 • סדנא 2 – 3.10.19 חיבור בין מרכז וקצוות- תבנית כוכב הים
 • סדנא 3 – 7.11.19 ציר האמצע הראשוני- מפה לפי
 • סדנא 4 – 5.12.19 בין המים לאדמה- עמוד שדרה רך
 • סדנא 5 – 2.1.20 היציאה מהרחם- להגיד כן לכוח הכובד, להתרחב אל המרחב
 • סדנא 6 – 6.2.20 בין הראש לזנב- תנועה לאורך עמוד השדרה
 • סדנא 7 – 5.3.20 מעלה ומטה- תנועה סימטרית של הידיים והרגליים
 • סדנא 8 – 2.4.20 ימין ושמאל: זחילת גחון- תבנית הלטאה
 • סדנא 9 – 7.5.20 תלת מימדיות אל החופש- תבנית זחילה על שש
 • סדנא 10 – 4.6.20 תפקיד החושים והתפיסה בהתפתחות התנועה

*נושאי המפגשים והסדר בו הם מופיעים עשויים להשתנות.

נהלי הרשמה:

 • עלות הקורס- 2000 ₪. ניתן להגיע למפגש בודד על בסיס מקום פנוי בעלות של 250 ₪.
 • ההרשמה והתשלום מראש. ניתן לשלם בעד 10 תשלומים בהוראת קבע או בצ’קים.
 • להרשמה: איתן נף 054-4228789

הקורס מלא

קורס העמקה שנתי ביוגה ו®BMC

2019-2020

סטודיו מיאמוטו דוג’ו טבעון
ימי שלישי 10:00-12:00
28/7/20 – 22/9/19

שיעורי העמקה המשלבים אימון יוגה קלאסי עם חקירה של עקרונות תנועתיים ואנטומיים מתוך התחום הסומאטי ®Body Mind Centering.

®BMC הינו תחום טיפולי שפותח על ידי בוני ביינברידג’ כהן בתחילת שנות השבעים. ברגישותה ובגאונותה שרטטה בוני מפת דרכים לחקירה של מבנה הגוף והתנועה באמצעות embodiment – ידיעה גופנית: שימוש בדרכים מגוונות להפנמת והנכחת ידע תיאורטי אל תוך החוויה הגופנית-נפשית.

בדומה לאימון היוגה, עקרונות הגישה מבוססים על ההבנה כי הגוף והתודעה קשורים זה בזה קשר בלתי נפרד.
בבי אמ סי אנחנו משתמשים בתודעה כדי לעורר מודעות גופנית בכל רקמות הגוף, החל ממערכות הגוף השונות – השלד, השרירים, האיברים הפנימיים, הנוזלים, מערכת העצבים והמערכת ההורמונאלית ועד הרמה המיקרוסקופית של תאי הגוף. המודעות המתפתחת “מעירה” את הרקמות, מאפשרת שימוש מאוזן ומיטבי, מרחיבה את “מפת הגוף” הפנימית, תומכת בזיהוי דפוסים ושופכת אור על הקשר בין מחשבות ורגשות לביטויים בגוף.
תחומי החקירה המרכזיים של הגישה מתמקדים בלימוד מעמיק של האנטומיה והפיזיולוגיה של הגוף ובאופן בו תנועה מתפתחת בגוף האנושי, החל משלב העובריות ועד היכולת לנוע באופן רצוני.

תרגול יוגה המשלב ®BMC מאפשר:
חוויית תרגול תלת מימדית עשירה ואורגנית.
פיתוח איכות תנועתית של חוסר מאמץ, זרימה,ארגון פנימי ונועם.
חווייה ישירה של המאפיינים, האיכויות והתמיכה שמערכות הגוף השונות מעניקות לתנועה ולתנוחות יוגה.
טיפוח יכולות חישה פנימיות מעודנות הפותחות צוהר להבנת הרובד האנרגטי של אימון היוגה.
גילוי של דרכים חדשות לנוע ולחוות את הגוף.
הרחבה וחידוד של מודעות גוף-נפש, תהליך המביא להעצמה אישית ופיתוח כלים לחקירה והקשבה פנימית.

כל שיעור משלב לימוד חוויתי של עקרון אנטומי או תנועתי באמצעות חקירה תנועתית, עבודה במגע, צפייה בסרטונים, התבוננות במודלים ועוד, ולאחריו אימון יוגה מתקדם המשלב פראנאיאמה, אסאנה ומדיטציה בו נחקר ומיושם העקרון שנלמד. הקורס הינו תהליכי והשיעורים נבנים כרצף המשכי.

*הקורס מיועד למורים ליוגה ומתרגלים מנוסים.

בקורס 32 מפגשים. העלות: 3200 ₪.
השתתפות בשיעור בודד על בסיס מקום פנוי בעלות של 120 ₪.