טיפול בטראומה בשיטת ®Somatic Experiencing

®SE הינה גישה לטיפול וריפוי טראומה שפותחה בארה”ב על ידי פיטר לוין.
“טראומה היא תגובה נורמלית לארועים לא נורמליים”- מצבי לחץ פתאומיים או ממושכים המשפיעים על הפיזיולוגיה של מערכת העצבים ומכאן על יכולות התפקוד של האדם.
טראומה איננה נגרמת מהאירוע הטראומטי עצמו אלא מחוסר יכולת של מערכת העצבים והנפש לעבד אירועים קשים בצורה יעילה.

מערכת העצבים האוטונומית האחראית על רגולציה של תהליכים פיזיולוגיים לא מודעים אחראית בין השאר על ויסות של תגובות הגוף במצבי לחץ ודחק. במצבי איום, אמיתי או מדומה, מופרשות כמויות עצומות של הורמוני לחץ כאדרנלין וקורטיזול המכינות את הגוף להילחם, לברוח או לקפוא על המקום. כאשר חולף מצב האיום, הגוף משחרר את האנרגיה הרבה שנותרה בגוף באופו ספונטני באמצעות תגובות לא רצוניות כרעד, פיהוק, גלי חום, נשימות עמוקות, בכי, צחוק, שיהוקים ועוד. תהליך שחרור זה מאתחל את מערכת העצבים האוטונומית ומחזיר את הגוף לאיזון. לעיתים קרובות מתרחשת עצירה של שחרור האנרגיה בשל עודף רציונליזציה, שיפוט, אשמה ופחד מתחושות הגוף החזקות. עצירה של שחרור אנרגיית החירום מובילה לשיבוש מנגנון הויסות ו”היתקעות” של האנרגייה בגוף באופן המשבש תפקודים רבים- שינה, נשימה, עיכול, חיסון ועוד. בנוסף יחווה האדם קשיים רגשיים והתנהגותיים.

שיטת ®SE מאפשרת את שחרור אנרגיית ההישרדות שנשארה אצורה בגוף ואת השלמת התגובות המוטוריות של הגנה עצמית – גורמי היסוד להיווצרות תסמינים של טראומה.
מכיון שויסות תגובות ההישרדות מתרחש במוח הפרמיטיבי והלא מילולי, חלק משמעותי בטיפול מתבסס על התבוננות בתחושות גוף. סיפור הטראומה עצמו הוא משני, ומקבל מקום באופן עדין, איטי והדרגתי שאינו גורם לטראומיטיזציה מחודשת של המטופל.
®SE מגביר את החוסן האורגני של מערכת העצבים והנפש להכיל תחושות, רגשות וזכרונות קשים ולאפשר חיבור מחודש למקורות פנימיים של כוח, אומץ ועוצמה.

הטיפול ב®SE מיועד לאנשים שחווים תסמינים של PTSD בעקבות תאונות, הליכים רפואיים פולשניים, תקיפה פיזית או מינית, חוויות לחימה וטרור, טראומות לידה, שכול, התעללות רגשית והזנחה וכן מצבי מתח וחרדה מתמשכים.

לעוד תחומי התמחות